چطور با ساخت تراریوم کسب درآمد کنیم؟

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

تراریوم یک باغچه کوچک مینیاتوری در داخل شیشه است. تراریوم ها به نگهداری زیادی نیاز ندارند و برای افرادی که وقت رسیدگی به باغچه بزرگ ندارند بسیار مناسب است.

تراریوم یک باغچه کوچک مینیاتوری در داخل شیشه است. تراریوم ها به نگهداری زیادی نیاز ندارند و برای افرادی که وقت رسیدگی به باغچه بزرگ ندارند بسیار مناسب است.

همچنین تراریوم فضایی بسیار جذاب و آرام برای افرادی که فضای محدود دارند را ایجاد می کند. حتی می توان از آن ها روی میز کار برای احساس بهتر نیز استفاده کرد.

برای ساخت یک تراریوم، تنها چیزی که نیاز دارید چند گیاه با نیاز نور و آب مشابه، یک ظرف شیشه ای و محیط رشد و زهکشی است.

گام اول – انتخاب گیاه و ظرف

انتخاب گیاه تراریوم

گیاهان با نیازهای مشابه را پیدا کنید

طبیعتا شما فقط می توانید کمی رشد گیاه را پشتیبانی کنید ولی باید گیاهانی را انتخاب کنید که به یک اندازه و با هم رشد می کنند. مثلا گیاهانی که در شرایط بیابانی رشد می کنند و از خانواده کاکتوس هستند انتخاب خوبی است.

برای مثال، اگر یک تم جنگلی را انتخاب کنید، ممکن است خزه، گل‌های فوم را پرورش دهید. بسیاری از این گیاهان در شرایط خنک و سایه‌دار بهترین رشد را انجام می‌دهند.

همان طور که گفتم گیاهانی از خانواده کاکتوس بهترین رشد را در این فضاها خواهند داست. بهتر است در این باره کمی تحقیق کنید و از سایت هایی که در زمینه گل و گیاه توضیح داده اند اطلاعات کسب کنید.

در هر صورت گل هایی را انتخاب کنید که مشتری شما می پسندد و فروش آن کار راحت تری خواهد بود. اگر بتوانید بصورت سفارشی تولید کنید که بهتر هم خواهد بود.

گیاهانی را انتخاب کنید که کوچک می مانند

گیاهانی که بزرگ هستند یا بزرگ می شوند برای تراریوم گزینه مناسبی نیستند. به جای آن به گیاهان کوچک با رشد کم بپردازید.

به عنوان مثال؛ ستاره های دریایی انتخاب بسیار مناسبی برای تراریوم هستند. زیرا آن ها زمانی که رشد کنند 15 سانتی متر بیشتر نخواهند شد.

برخی از گیاهان مثل خزه بصورت افقی پخش می شوند و نیاز است دائما هرس شوند تا کل تراریوم را اشغال نکنند. باید مراقب باشید خیلی از این گیاهان استفاده نکنید زیرا باعث نارضایتی مشتری شما و کاهش درآمد شود.

گیاهانی که می توان در تراریوم کاشت:

  • پتوس
  • عشقه
  • فیتونیا
  • هیپوئستس
  • انواع ساکولنت ها و کاکتوس ها و گل های گوشتی
  • سرخس
  • سانسوریا، بگونیا، برگ بیدی

از شیشه رو باز برای گیاهان با رطوبت پایین استفاده کنید

می توانید تقریباً از هر نوع ظروف شیشه ای برای تراریوم، از یک مخزن ماهی گرفته تا یک بطری شیشه ای قدیمی استفاده کنید. با این حال، اگر گیاهانی را پرورش می دهید که شرایط خشک را دوست دارند، به ظرفی نیاز دارید که رطوبت زیادی را حفظ نکند.

برای این نوع گیاهان یک ظرف باز با جداره های نسبتاً کم انتخاب کنید.

به عنوان مثال، یک مخزن ماهی یا یک کاسه پانچ قدیمی می تواند برای برخی از هاوریتیا، مرغ و جوجه ها و مینی کاکت ها یک تراریوم عالی ایجاد کند.

برای گیاهان با نیاز به رطوبت بالا ظروف بسته تر استفاده کنید

گیاهان گرمسیری و جنگلی به طور معمول از رطوبت زیادی برخوردار هستند، بنابراین بهترین رشد را در محیط های بسته تر انجام می دهند. اگر گیاهانی دارید که به رطوبت احتیاج دارند، از ظروف مانند گلدان ، گلدان با کف پهن (که به نظر می رسد گلخانه ای ریز است) استفاده کنید.

بعضی از گیاهان که در ظروف محصورتر خوب کار می کنند شامل سرخس ، بگونیا ، خزه و پیچک است.

شما حتی می‌توانید با رشد گیاهان خود زیر یک شیشه یا داخل یک بطری یک محیط کاملا بسته بسازید.

گام دوم – کاشت تراریوم

ظرف شیشه‌ای را با آب و صابون تمیز کنید

اگر ظرف از قبل استفاده شده بود، آن را با آب داغ و صابون داغ بشویید و آن را خوب بشویید تا تمام مانده های صابون پاک شود. صبر کنید قبل از اینکه اجسام و گیاهان در حال رشد خود را اضافه کنید، کاملاً خشک شود.

حتی اگر قبلاً استفاده نشده بود، هنوز ایده خوبی است که قبل از کاشت در آن، آن را بشویید. بگذارید برای چند روز در هوای آزاد بماند تا هرگونه آب حاصل از شستشو و همچنین باقیمانده های تولید شده بتواند تبخیر شود.

سنگهای کف ظرف را برای زهکشی اضافه کنید

مقداری سنگ ریزه باغ یا آکواریوم را در کف ظرف بریزید. اگر چه مقدار لازم برای شما بسته به اندازه ظرف شما متفاوت خواهد بود، یک لایه با عمق در حدود ۱ تا ۱.۵ اینچ معادل ۲.۵ تا ۳.۸ سانتیمتر معمولا کافی است.
شما می‌توانید سنگ ریزه را در مراکز باغبانی یا فروشگاه‌های حیوانات خانگی یا فروش تجهیزات آکواریوم بخرید. همچنین می‌توانید از سفال خرد شده، چیپ ها، یا حتی مهره شیشه‌ای (تیله) استفاده کنید.
این لایه زهکشی برای جلوگیری از لک شدن خاک در تراریوم شما ضروری است که می تواند منجر به ایجاد مشکلات در قالب، باکتری و پوسیدگی ریشه شود.

یک لایه ذغال فعال روی سنگ ها بریزید

ذغال فعال به عنوان یک فیلتر در تراریوم شما عمل می کند و مواد شیمیایی سمی را از آب و خاک خارج می کند. یک لایه در حدود 1 ⁄ 2 اینچ (1.3 سانتی متر) در بالای مواد زهکشی خود قرار دهید.
زغال چوب اگر در بالای لایه زهکشی قرار بگیرد، مؤثر است. با این وجود، اگر با یک ظرف بسیار کوچک کار می کنید، می توانید ذغال را نیز درون مواد زهکشی مخلوط کنید.
می توانید ذغال فعال را از فروشگاه حیوان خانگی یا لوازم باغبانی تهیه کنید.

یک لایه خزه خشک شده روی ذغال قرار دهید

مقداری علف خشک و یا خزه خشک بردارید و برای چند ثانیه آن را در آب بیندازید و خیس کنید. خزه‌ها را فشار دهید تا فقط کمی رطوبت باقی بماند، اما خیس نباشد. خزه را بالای لایه زغال قرار دهید تا از فیلتر کردن خاک به لایه زه‌کشی جلوگیری شود.

لایه نازکی از خزه را انتخاب کنید. فقط به اندازه پوشش کامل ذغال به آن نیاز دارید.

خزه خشک را نیز می توانید از فروشگاه محصولات باغبانی خریداری کنید.

محیط رشد گیاه را آماده کنید

لایه خزه را با خاک گلدان مناسب گیاهی که دارید بپوشانید که برای گیاهان مناسب باشد (به عنوان مثال، مخلوط آبدار برای ساخت تراریوم صحرایی یا خاک گلدان عمومی برای گیاهان گرمسیری).

مرطوب کردن خاک در ابتدا برای کاهش گرد و غبار مفید است. آن را مرطوب کنید، اما گل آلود نشود. مقدار خاکی که شما نیاز خواهید داشت بسته به اندازه ظرف شما متفاوت خواهد بود، اما احتمالا باید یک لایه را حداقل 4 سانتیمتر برای جای دادن ریشه‌های گیاهان خود اضافه کنید.

به طور ایده‌آل، تمام موادی که تا کنون به آن‌ها اضافه کرده‌اید، باید در حدود یک چهارم عمق ظرف را پر کرده باشند. اگر محفظه شما یک دهانه باریک دارد، از یک قیف بزرگ برای ریختن خاک استفاده کنید.

گیاهان خود را در خاک قرار دهید

از انگشت خود یا ابزاری مانند چوب برای ایجاد حفره‌های کم‌عمق در خاک استفاده کنید. یک گیاه را از ظرفش خارج کرده و ریشه های آن را به آرامی از هم جدا کنید تا خاک اضافی آن خارج شود.

آن را با دقت درون سوراخی که ایجاد کرده اید قرار دهید و خاک بیشتری را در اطراف آن بیفزایید، آن را به آرامی بکشید. با بقیه گیاهان هم همین روند را تکرار کنید.
قبل از افزودن هر گیاه، شاخ و برگهای مرده را برش دهید. همچنین ایده خوبی است که از سموم دفع آفات مانند روغن نئیم یا صابون رقیق برای خلاص شدن از شر هرگونه اشکالات پنهان یا سایر آفات استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که در صورت امکان 2 تا 5 سانتی متر بین گیاهان فاصله بگذارید تا فضای زیادی برای جریان هوا در بین آنها وجود داشته باشد. برگها را طوری مرتب کنید که در صورت لزوم لبه های تراریوم یا گیاهان دیگر را لمس نکنند.

تراریوم را تزئین کنید

در صورت تمایل می توانید برخی از مجسمه های کوچک، تیله ها یا تزیینات دیگر را اضافه کنید تا زیبایی خاصی به استراریوم خود ببخشد. طبیعتاً هر چقدر تراریوم جذابیت بیشتری داشته باشد فروش راحت تری هم خواهد داست.

همچنین می توانید بین گیاهان خزه یا سنگریزه اضافه کنید تا کمی ظریف تر به نظر برسد.
اگر می خواهید می توانید از دکوراسیون استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید چند کریستال زیبا را اضافه کنید تا زیبایی باغچه رویایی را ایجاد کنید، یا مقداری ماسه و صدف را برای یک موضوع ساحلی اضافه کنید.

گیاهان خود را آب پاشی کنید

اگر از قبل محیط رشد را مرطوب کرده اید ، دیگر نیازی به اضافه کردن آب زیادی ندارید. اگر می‌خواهید تراریوم را بپوشانید، یک روز صبر کنید و گیاهان را زیر نظر بگیرید. بعد، وقتی که برگ‌ها کاملا خشک شدند. پوشش را اضافه کنید.

تراریوم را در جایی که نور و گرمای کافی داشته باشد نگهداری کنید

تراریوم ها بسیار کم نظیر هستند اما برای باقی ماندن باید در مکان ایده آل قرار بگیرند. این مورد را به مشتریان خود نیز آموزش دهید. نیازهای گیاهان خود را تحقیق کرده و برای هر تراریوم که میسازید یک دفترچه راهنما بسازید.

از نگه داشتن تراریوم در مکانی که در معرض دمای بالا یا نوسانات دما مانند نزدیکی بخاری یا تهویه هوا خودداری کنید.

تراریوم ها را در یک مکان پایدار نگهداری کنید که مجبور به جابجایی مداوم آن ها نباشید.

هشدار: از قرار دادن یک تراریوم یک طرف بسته یا بلند در نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا شیشه گرما را به جذب می کند و حتی نور خورشید را نیز شدیدتر می کند. این امر به راحتی می تواند باعث گرم شدن گیاه یا گندیده شدن گیاهان شود.

گام سوم – حفظ و نگهداری تراریوم

هر زمان که خاک خشک شد، گیاهان خود را آب پاشی کنید

اگر تراریوم باز است، باید آن را بارها و بارها آب پاشی کنید. هر چند روز از انگشت خود برای آزمایش خاک استفاده کنید. اگر زیر سطح خشک است، گیاهان تان را غبار پاشی کنید و یا آب کافی به خاک اضافه کنید تا مرطوب شود، اما گل آلود نشود.

مواظب باشید که گیاهان خود را بیش از حد آب ندهید. ماندن آب در تراریوم می‌تواند به سرعت منجر به پوسیدگی شود. اگر تراریوم به طور کامل بسته شده‌ باشد، ممکن است فقط هر ۴ تا ۶ ماه آبیاری نیاز داشته باشد.

هر گونه شاخ و برگ ناسالم را از بین ببرید

اگر علف‌های هرز، کپک و یا گیاهان بیمار را دیدید، شاخ و برگ‌های آسیب‌دیده را سریعا از بین ببرید. هم چنین قسمت‌هایی از گیاه، مثل گلهای قدیمی یا برگ‌های مرده را حذف کنید.

همچنین شما می توانید با هرس کردن گیاهان از رشد بیش از حد آن ها جلوگیری کنید.

پس از آبیاری تراریوم را ببندید

اگر تراریوم در بسته است بعد از آبیاری صبر کنید تا برگ های گیاهان خشک شود، سپس درب آن را ببندید.

گام چهارم – بازاریابی و فروش

تا اینجا یاد گرفتیم که یک تراریوم را چطور باید بسازیم و از آن نگهداری کنیم. حالا که تراریوم را ساختیم باید به دیگران نشان دهیم و بفروشیم، اما چطور؟

شاید بگویید نمی شود که من تراریوم را ببرم در کوچه و خیابان و بفروشم. بلکه کاملاً درست است. به هیچ وجه نیازی نیست این کار را انجام دهید. برای کسب درآمد با فروش تراریوم باید آن را به دیگران معرفی کنید. اما نه از طریق مراجعه حضوری.

تبلیغ در شبکه های اجتماعی

شما باید در شبکه های اجتماعی که پربازدیدترین آن اینستاگرام است صفحه مخصوص به این کار را بسازید. عکس های جذابی از تراریوم های ساخته خودتان بگیرید و در آن قرار دهید. اما آیا این همه کار شماست!؟

باید بگویم که خیر. باید دلیلی به افراد بدهید تا صفحه شما را دنبال کنند. در مورد گل هایی که در تراریوم استفاده می شود تحقیق کنید و ویدئوهای آموزشی بسازید تا مخاطبین ارگانیک را نصیب خود کنید.

در این صورت فقط افرادی به صفحه شما خواهند آمد که تراریوم را دوست دارند و قطعا می توانند مشتری شما باشند.

چطور باید از تراریوم عکس بگیریم؟

عکس گرفتن از تراریوم قطعاً باید شرایط خاصی داشته باشد. با توجه به شیشه ای بودن ظرف آن امکان انعکاس نور در آن و خراب شدن عکس شما وجود دارد. سعی کنید با جستجو در اینترنت راهکاری برای عکاسی بهتر از محصول خودتان را پیدا کنید.

فضای مناسبی را برای عکاسی از محصولات خود فراهم کنید. فضایی که به عکسهای شما روح ببخشد. مثلاً با توجه به اینکه تراریوم را اغلب افراد روی میز کار خود استفاده می کنند می توانید میز کار مناسبی را برای این کار در نظر بگیرید.

چه قیمتی برای فروش مناسب است؟

امیدوارم از آن دست افرادی نباشید که می خواهند یک شبه ره صد ساله را طی کنند. این کار مثل سایر کارها خاک خوردن دارد و زمان میبرد تا شما شناخته شوید. پس قیمت بسیار مناسبی را برای محصول خود در نظر بگیرید.

قیمت گل و سایر چیزهایی که خریدید را محاسبه کنید و مبلغی سود به آن اضافه کنید. قیمت محصول شما نباید خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد. حاشیه سود خودتان را کم کنید تا بتوانید فروش بیشتری را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در سایت

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

ورود کاربران سایت