چطور سریع تر یاد بگیریم؟

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

اطلاعات در سرتاسر دنیا و در تمام علوم به سرعت در حال رشد است پس باید خیلی سریعتر از گذشته یاد بگیریم. در این مقاله به تکنیک‌هایی برای بالابردن سرعت و سطح یادگیری شما پرداخته‌ایم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بدن خودتان را آماده کنید

خواب کافی

خواب کافی داشته باشید

بسیاری از اوقات مشکلی برای شما و نحوه مطالعه و یادگیری شما وجود ندارد، فقط مغز شما نمی‌تواند اطلاعات را در خود نگه دارد. زیرا بدن شما چیزی را که نیاز دارد دریافت نمی کند.

اغلب این نیاز به خواب بیشتر است که شما را درمانده می کند. اگر می خواهید مغز شما به اندازه کافی هوشیار باشد و اطلاعات را جذب کند، حتما باید خواب کافی داشته باشید. فقط نوشیدن یک فنجان قهوه جواب نمی‌دهد. این به این معنی است که باید مطالعه در اواخر شب را کنسل کنید. در عوض زودتر بخوابید و زودتر هم از خواب بیدار شوید.

 • مطالعات نشان داده است که وقتی می خوابیم، مغز با مایعی که آن را از سموم پاک می‌کند آسوده می شود. وقتی خواب کافی نداریم مغز ما آنقدر پر از مواد ناخواسته است که عملکرد صحیح آن برای مغز دشوار است.
 • اینکه خواب کافی چقدر است بستگی به شما و نحوه کار بدن شما دارد. هفت ساعت و نیم زمانی است که برای بزرگسالان توصیه می‌شود. اما بعضی از مردم به مقدار کمتری نیاز دارند و برخی به زمان بیشتر. شما باید بتوانید در بیشتر روز و بدون کمک قهوه، بیدار و هوشیار باشید. اگر قبل از ساعت 4 یا 5 بعدازظهر خسته و خواب آلوده‌اید احتمالا خواب کافی ندارید.

غذای کافی بخورید

وقتی گرسنه هستید، مغز شما واقعاً در جذب هر گونه اطلاعات مشکل خواهد داشت. تمرکز سخت است زمانی که تمام بدن شما می تواند خالی بودن معده را حس کند.

اطمینان حاصل کنید که برای همه وعده‌های اصلی غذای کافی دریافت کرده اید. حتی اگر نیاز است هنگام مطالعه یا سر کلاس و یا آزمایشی که باید انجام دهید چیزی سالم برای میان وعده در نظر بگیرید.

 • بهتر است از سالم بودن غذای خودتان اطمینان حاصل کنید. غذاهای فست فودی به بدن شما مواد مغذی لازم را نمی‌دهد. به جای آن ها می‌توانید از بادام یا هویج استفاده کنید.
 • مهمترین وعده غذایی برای مغز شما صبحانه است. پس صبحانه را سرشار از مواد مغذی که برای مغز مورد نیازتان است میل کنید.

آب بنوشید

مقدار زیادی آب بنوشید

بدن شما زمانی که آبرسانی خوبی به آن شده باشد در بهترین حالت ممکن است. وقتی آب کافی دریافت نمی‌کنید، نمی‌توانید تمرکز کنید. تشنگی به راحتی حواس شما را پرت خواهد کرد، چه متوجه آن بشوید یا نشوید. حتی می‌تواند به مواردی مانند سردرد منجر شود و یادگیری را برای شما دشوارتر کند.

 • اجزای مختلف بدن شما به مقدار کافی آب نیاز دارند. احتمالا شنیده‌اید که روزانه باید هشت لیوان آب بخوریم که این فقط یک تخمین تقریبی است. بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا آب کافی دریافت کرده‌اید یا خیر، بررسی رنگ ادرار شماست. اگر شفاف و کم‌رنگ باشد یعنی به اندازه کافی آب می‌نوشید. هر چقدر رنگ آن تیره‌تر باشد یعنی نیاز به آب بیشتری دارید.
ورزش کردن

ورزش کنید

مطمئناً می‌دانید که ورزش از بسیاری جهات برای بدن شما مفید است، اما آیا می‌دانید که به یادگیری شما نیز کمک خواهد کرد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که ورزش سبک حین مطالعه می‌تواند به شما در یادگیری هنگام مطالعه کمک بسیاری بکند.

برای افرادی که حالت جسمی فعال یا بیش فعالی (ADHD) دارند این امر مشهودتر است. ورزش حین مطالعه می‌تواند باعث تمرکز این افراد در هنگام مطالعه شود.

 • به عنوان مثال؛ هنگام خواندن کتاب درسی، سعی کنید در یک اتاق بزرگ قدم بزنید. یا از دوچرخه ثابت استفاده کنید. همچنین می‌توانید کتاب خود را به صورت صوتی گوش دهید. اگر کتاب درسی است که نسخه صوتی آن موجود نیست با صدای خودتان ضبط کنید. فقط یادتان باشد که ورزش کاملا سبک انتخاب کنید.
یادگیری مغز محور

مطابق با مغزتان یاد بگیرید

یادگیری سریع یک عادت است که باید آن را ایجاد کنید. عادت‌های بد مطالعه خود را کنار بگذارید. سعی کنید هنگام مطالعه یک مکان خاص را در نظر بگیرید و آن مکان را فقط برای مطالعه استفاده کنید.

از آن مهمتر این است که کاری کنید یادگیری برای مغز شما جالب و جذاب شود. این کار باعث می‌شود مغز شما دائما بخواهد کارهای بیشتری انجام دهد و شما می‌توانید با تلاش کمتر یادگیری بهتری داشته باشید.

 • به عنوان مثال؛ یادگیری در موضوعات مورد علاقه خود را دنبال کنید. در نهایت، مغز شما بر مهارت‌های مطالعه و یادگیری تسلط پیدا می‌کند و می‌توانید این مهارت را در موضوعاتی که علاقه‌ای به آن ها ندارید و صرفاً از روی اجبار است استفاده کنید.

یادگیری را یاد بگیرید

تعیین هدف

یک هدف انتخاب کنید

به تغییراتی که می‌خواهید برای بهبود قابل توجه کیفیت زندگی خود ایجاد کنید توجه کنید. قبل از اینکه بتوانید تغییر مورد نظر را ایجاد کنید ببینید کدام اهداف نیاز به یادگیری بیشتری دارد. به دنبال هدفی بگردید که می‌توانید در حال حاضر، بدون نیاز به زمان زیادی، شروع کنید.

ما هدف مراقبت از بدن را انتخاب کرده‌ایم. چه مواردی همراه با مراقبت بهتر از بدن ما هستند؟

 • هر چه زودتر مطالعه کنید
 • به اندازی کافی بخوابید
 • غذای سالم بخورید
 • مقدار زیادی آب بنوشید
 • ورزش کنید
پژوهش و یادگیری

گزینه هایی برای پژوهش

منبع خودتان را پیدا کنید. آیا به تحقیق در اینترنت علاقه‌مند هستید؟ آیا می‌خواهید با یک متخصص تغذیه یا مربی تناسب اندام صحبت کنید؟ اگر هنگام مطالعه به سختی می‌توانید تمرکز کنید، آیا مقالات مجله می‌توانند گزینه موثری برای یادگیری باشند؟

به احساس خودتان اعتماد کنید. اگر از رفتن به مسیر خاص احساس خوبی به شما نداد، آن را ادامه ندهید. اگر شروع به خواندن روش‌های بهبود عادت خواب می‌کنید و اطلاعاتی که بدست آوردید چیزی نیست که بخواهید در زندگی خود بکار ببرید یا اصطلاحا کاربردی نیست خواندن آن را متوقف کنید و سراغ منبع دیگری بروید. اینکه یک متخصص آن اطلاعات را منتشر کرده لزوماً برای شما کاربردی نخواهد بود. اطلاعات باید برای شما مفید باشد.

هدف خود را با تحقیق اصلاح کنید. هنگامی که شروع به جستجوی راه‌هایی برای مراقبت بهتر از بدن خود می‌کنید، ممکن است متوجه شوید یک مورد وجود دارد که شما واقعاً می‌خواهید تمرکز یادگیری خودتان را روی آن قرار دهید. ممکن است هدف شما از “من می‌خواهم بهتر از بدنم مراقبت کنم” به ” من می‌خواهم با استفاده از یک رژیم غذایی سالم از بدن خود مراقبت بیشتری کنم” تغییر کند.

فردی که تجربه مشابهی دارد را پیدا کنید. اگر کسی را میشناسید که سبک زندگی خود را تغییر داده است، مانند ورزش بیشتر یا اجرای یک روش غذایی سالم، با او صحبت کنید. بپرسید که او چه کاری انجام داده است، چطور این کار را انجام داده و اطلاعات خود را از کجا پیدا کرده است.

در اینترنت تحقیق کنید، در کلاس یا دوره شرکت کنید، یک مشاور پیدا کنید. انواع مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام مورد برای شما بهتر است.

من به عنوان مشاور و کوچ در زمینه مطالعه و یادگیری می‌توانم در این زمینه همراه شما باشم. برای درخواست مشاوره می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس گرفته شود.

مشاوره خصوصی
انتخاب بهتر

بهترین گزینه را انتخاب کن

کاری را انتخاب کنید که امکان انجام آن در محیط شما وجود دارد. اگر قبلا در دوره‌های مختلف رژیم غذایی شرکت کردید و به شما فشار آمده و وقت شرکت در آن را ندارید، تصمیم دیگری بگیرید. در عوض می‌توانید برنامه غذایی بسیار کوچکی را انتخاب کنید. تغییرات بزرگ از تغییرات بسیار کوچک و مداوم در زندگی شما آغاز خواهند شد.

محدودیت زمانی، جغرافیایی و وضعیت روحی خود را در نظر بگیرید. با پذیرفتن وظایف بیش از اندازه‌ای که برای شرایط زندگی شما مفید و قابل انجام است استرس بیشتری به زندگی خود وارد نکنید. یادگیری باید به کیفیت زندگی شما اضافه کند نه اینکه از آن کم کند.

یک زمان از روز را برای یادگیری و تمرین آموخته ها در نظر بگیرید. داشتن یک زمان مشخص برای یادگیری می‌تواند به شما کمک کند تا روند را ادامه دهید.

عادت توجه به چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید را در خود ایجاد کنید. به واکنش‌های عاطفی خود توجه کنید. اگر در حال تحقیق درباره گزینه‌های ورزشی هستید و در برابر آن مقاومت دارید، به این فکر کنید که چرا. در مورد ورزش کردن چه چیزی باعث این واکنش می‌شود؟ دلیلی برای مقاومت در برابر تجربه یادگیری وجود دارد.

غرق در همه انتخاب‌ها نشوید. بعضی اوقات با تمایل به انتخاب گزینه صحیح حواسمان را پرت می‌کند و ما را تحت فشار قرار می‌دهد. هیچ درست یا غلطی وجود ندارد. یکی از موارد را انتخاب کنید و امتحانش کنید! اگر کار نکرد بعدی را امتحان کنید.

روند یادگیری

روند یادگیری خود را آزمایش کنید

برای اینکه یادگیری بهتری داشته باشید باید مرتب آن را آزمایش کنید و در صورتی که ایرادی در آن پیدا کردید تغییر دهید.

معیارهایی برای یادگیری انتخاب کنید. برای اینکه ببینید روند را درست انجام می‌دهید برای خودتان معیارهایی در نظر بگیرید. به طور مثال؛ در مورد برنامه غذایی، آیا می‌خواهم 3 وعده در روز داشته باشم یا به چندین وعده غذایی کوچکتر در طول روز به آن نیاز دارم؟

حتما روشی برای پیگیری پیشرفت خود داشته باشید. از هر ابزاری که دارید استفاده کنید. از لپ تاپ، تلفن همراه، اینترنت، تقویم یا هر چیز دیگری برای ثبت و پیگیری پیشرفت خودتان استفاده کنید. با هر کدام که راحت تر هستید نسخه واحدی وجود ندارد.

هدفی در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید. مثال: من می‌خوام سه دستورالعمل جدید شام سالم پیدا کنم تا در برنامه غذایی خود بگنجانم.

نتیجه فعالیت ها

نتایج و نقاط عطف خود را ارزیابی کنید

آیا به آنها رسیدید؟ آیا برای اجرای برنامه تمرینی جدید به اندازه کافی یاد گرفته‌اید؟ آیا راهی موثر برای بهبود عادت‌های خواب خود پیدا کرده‌اید؟

یادآوری در تقویم شما را به تأمل وا می‌دارد. برای ارزیابی اطلاعاتی که آموخته‌اید، یک تاریخ شروع تعیین کنید. ببینید آیا اطلاعاتتان موثر است، آیا شما به اندازه کافی فهمیده‌اید که چه چیزی در مورد شما جواب می‌دهد و چه چیزی نه؟

اصلاح رویکرد

رویکرد خود را اصلاح کنید

اگر رویکرد یادگیری که انتخاب کردید جواب داد، پس با آن ادامه دهید. در غیر این صورت، به عقب برگردید و مورد دیگری را انتخاب کنید و امتحان کنید.

آموزش ببینید

توجه به مدرس

هنگامی که برای اولین چیزی را یاد می‌گیرید توجه بیشتری داشته باشید.

بهترین راه برای یادگیری سریعتر این است که تمام توجه خود را وقتی اولین بار چیزی یاد می‌گیرید صرف یادگیری کنید. تمرکز پایین در هنگام یادگیری ممکن است باعث شود اطلاعات بدرستی در مغز شما قرار نگیرد. متاسفانه روش فوری برای افزایش تمرکز وجود ندارد و نیاز به تمرین دارد. یکی از مباحث دوره تندخوانی تمرکز و توجه است.

 • این ایده می‌تواند به شما کمک کند. وقتی که سر کلاس هستید و معلم در حال آموزش دادن به شماست همیشه به این فکر کنید که الان معلم از شما سوال می‌پرسد و شما باید پاسخ بدهید. زمانی که خودتان نیز مشغول یادگیری هستید می‌توانید از این ایده استفاده کنید.
یادداشت برداری

یادداشت برداری کنید

یادداشت بردای یکی دیگر از روشهای عالی برای حفظ تمرکز شما است زیرا برای اولین بار این مطالب را یاد می گیرید. یادداشت برداری نه تنها شما را مجبور می‌کند که به مطالبی که یاد می‌گیرید فکر کنید، بلکه به شما چارچوبی می‌دهد که بعدا مطالعه کنید. اگر بتوانید مایندمپ رسم کنید که چه بهتر.

 • یادداشت برداری به معنای نوشتن هر آنچه گفته می‌شود نیست. تمام کاری که شما باید انجام دهید این اصل که مطالب کلیدی و اصلی را بنویسید. هر توضیحی که برای درک آن مشکل دارید یا نمی‌توانید به خاطر بیاورید بنویسید.
فعالیت کلاسی

در کلاس مشارکت کنید

در زمان یادگیری فعال باشید. این کار نه تنها باعث حفظ تمرکز شما می‌شود، بلکه به مغز شما کمک می‌کند تا اطلاعات را بهتر جذب کند زیرا به یک تجربه چند حسی تبدیل می‌شود. نه اینکه فقط به صحبت های مدرس گوش دهید. روش‌های زیادی برای فعال بودن وجود دارد، از فعال شدن در کارهای گروهی تا پرسیدن سوالاتی در طی تدریس و سخنرانی.

 • زمانی که معلم سوال می‌کند، سعی کنید به سوالات پاسخ دهید. در مورد اشتباه بودن نگران نباشید: این یک تجربه یادگیری است و گاهی اشتباه بودن بخشی از فرآیند است.
 • زمانی که برای انجام فعالیت‌ها، مطالعه، یا بحث، به گروه‌هایی تقسیم می‌شوید، تجربه و مشارکت را به خوبی لمس می‌کنید. آرام بنشینید و تا جای ممکن کوچک عمل کنید. با دانش آموزان آشنا شوید و از آن‌ها سوالاتی بپرسید، نظرات خود را بیان کنید و از این تجربه لذت ببرید.
 • زمانی که درک نمی‌کنید و یا می‌خواهید بیشتر بدانید، سوالات خود را بپرسید. هدف از سوال این است که راه عالی دیگری برای تمرکز بر روی موضوعات یاد می‌گیرید و همچنین به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که واقعا درک می‌کنید چه چیزی یاد می‌گیرید. زمانی که نمی‌دانید معلم شما چه می‌گوید و یا زمانی که فکر می‌کنید چیز جالبی است و می‌خواهید بیشتر بدانید، از پرسیدن نترسید.
محیط مناسب مطالعه

محیط مفید ایجاد کنید

اگر هم اتاقی شما دردسر بزرگی است یا محل مطالعه شما در خانه جلوی تلویزیون است، پس تعجبی ندارد که در یادگیری مشکل دارید. اگر می‌خواهید بهترین شرایط را برای مغزتان فراهم کنید، به محیطی آرام و اختصاصی برای مطالعه نیاز خواهید داشت. داشتن یک محیط ساکت و بدون حواس پرتی باعث می‌شود با تمرکز بالاتری مطالعه کنید.

 • اگر محیط کلاس شما مشکلی دارد، از معلم خود کمک بخواهید. شاید بتوانید صندلی‌ها را جابجا کنید. اگر محیط خانه شما مشکل ساز است، مکانی برای مطالعه پیدا کنید. مثلا می‌توانید به نزدیک‌ترین کتابخانه مراجعه کنید. اگر هم اتاق پر سر و صدایی دارید می‌توانید زمانی را به مطالعه اختصاص دهید که همه خواب هستند، مثلا صبح زود.
سبک یادگیری

سبک یادگیری خود را بسازید

سبک یادگیری هر کسی می‌تواند متفاوت باشد. روش‌های یادگیری بسیار زیادی داریم که با استفاه از تست‌های آنلاین می‌توانید بهترین روش یادگیری خود را پیدا کنید.

 • به عنوان مثال اگر متوجه شدید که با نمودارها و جدول‌ها بهتر یاد می‌گیرید ممکن است یادگیرنده بصری باشید. با تهیه اینفوگرافیک یا حتی مایندمپ می‌توانید یادگیری بهتری داشته باشید.
 • آیا با گوش دادن به آموزش‌ها یا حتی موسیقی بهتر یاد می‌گیرید، می‌توانید به راحتی متن آهنگی که گوش دادید را به خاطر بیاورید. در این صورت ممکن است شما یادگیرنده شنیداری باشید. سعی کنید تدریس کلاس را ضبط کنید و به آن گوش دهید. همچنین می‌توانید از پادکست‌های آموزشی یا کتاب‌های صوتی نیز استفاده کنید.
 • آیا هنگامی که در کلاس درس هستید ممکن است بخوابید، چون انرژی زیادی درون شماست و حس می‌کنید نیاز است بدوید؟ آیا در هنگام گوش دادن به سخنرانی به پای خود ضربه می‌زنید؟ ممکن است شما یادگیرنده فیزیکی باشید. سعی کنید در حین کلاس به یک چیز کوچک لگد بزنید یا هنگام مطالعه راه بروید تا به شما در یادگیری کمک کند.

روش‌های مختلف یادگیری را امتحان کنید

هر موضوعی به روش یادگیری متفاوتی نیاز دارد. شما باید پیدا کنید که روش مناسب شما که مغزتان به راحتی یاد می‌گیرد کدام است.

 • به عنوان مثال، مغز ما برای یادگیری زبان از طریق تعاملات، گوش دادن و استفاده از آن طراحی شده است. اگر خود را درگیر صحبت و تعامل کنید به جای نگاه کردن به فلش کارت‌ها، خیلی سریع‌تر یاد خواهید گرفت.
 • مثال دیگر یادگیری ریاضیات است. به جای اینکه مشکلات مشابه را حل کنید و بارها و بارها به همان مثال‌ها نگاه کنید، مشکلات متعدد که از مهارت‌های یکسان استفاده می کنند را جستجو و حل کنید. این نوع تمرین به تقویت درک شما کمک می‌کند.

از نظر ناتوانی یادگیری ارزیابی شوید

اگر واقعا متوجه شدید که نمی‌توانید در هنگام یادگیری تمرکز کنید و یا اینکه مغز شما هیچ کدام از اطلاعات را، حتی با کمک و تکنیک‌های مختلف، جذب نمی‌کند، پس ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که برای یک ناتوانی یادگیری ارزیابی شوید. انواع مختلف ناتوانی‌های یادگیری وجود دارند و اکثر آن‌ها نسبتا شایع هستند (تخمین زده می‌شود که از هر ۵ نفر در ایالات‌متحده یک نفر دارند). این به این معنا نیست که شما احمق هستید یا اینکه یک چیز غلط در مورد شما وجود دارد، این به این معنی است که شما به روش کمی متفاوت یاد می‌گیرید.

مرور کارآمد مطالب

هر چقدر که می‌توانید مطالعه کنید

مطمئنا هر چه بیشتر مطالعه کنید، بیشتر خواهید آموخت. بنابراین مطالعه و مرور مکرر ایده خوبی است. اما هر چه زودتر شروع به مطالعه کنید. پس از آن یادآوری و مرور کردن مطالب به شما کمک خواهد کرد. مطالب را برای شب امتحان نگذارید. حتماً برنامه مرور داشته باشید زیرا مغز انسان ذاتا فراموش کار است.

 • بهتر است هر زمانی که می‌خواهید مرور کنید مطالب قدیمی تر را نیز نگاهی بیاندازید. این کار باعث می‌‌شود بتوانید مهارت‌های قدیمی را تازه کنید.

از یک معلم خصوصی کمک بگیرید

کمک گرفتن و مشاوره تخصصی متناسب با نیاز شما می‌تواند کمک بسیار بزرگی به شما بکند. کم رویی و غرور را کنار بگذارید و از معلم خود کمک بخواهید. اگر فرصت کافی برای کمک به شما ندارند، حداقل می‌توانند برای پیدا کردن یک معلم خصوصی به شما کمک کنند.

 • اگر پول برای یک معلم خصوصی ندارید، معلم شما می‌تواند شما را با شخصی در کلاس که وضعیت تحصیلی بهتری دارد ارتباط دهد تا بتواند به شما کمک کند.
 • در بسیاری از مدارس نیز آموزش‌های رایگانی نیز ارائه می شود. اگر وجود داشت حتما از آنها استفاده کنید.

برای سرعت بخشیدن به مطالعه خود مایندمپ (نقشه ذهنی) تهیه کنید

مایندمپ راهکاری بسیار عالی برای مرور مطالب و بهبود یادگیری شماست. مایندمپ نمایش تصویری از آنچه می‌خواهید بیاموزید است. برای یادگیری مایندمپ می‌توانید از دوره رایگان شب‌های فیروزه‌ای استفاده کنید.

 • با استفاده از مایندمپ می‌توانید به سرعت مطالبی که آموخته‌اید را مرور کنید و بخاطر بسپارید.

از طریق ارتباط کلمات با خاطرات خود حفظ کنید

وقتی چیزی که می‌خواهید حفظ کنید را با شیء یا حتی موسیقی و فیلمی که به آن علاقه دارید ربط می‌دهید به راحتی می‌توانید آن را حفظ کنید و به یاد بیاورید. تصویرسازی ذهنی که یکی از سرفصلهای دوره تندخوانی است این مبحث را کامل توضیح داده است.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در سایت

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

ورود کاربران سایت