چطور از مطالعه لذت ببریم؟

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

ممکن است مطالعه برای شما یک کار سخت و طاقت فرسا تلقی شود، اما می توانید تجربه خودتان را بهبود بخشید و از آن لذت ببرید. با من تا پایان مقاله همراه باشید تا تکنیک های بسیار ساده و کاربردی را به شما بیاموزم تا از مطالعه خود نهایت لذت را ببرید.

به زودی شما هم از مطالعه خود لذت خواهید برد. در مکانی راحت مطالعه کنید، هر از گاهی محل مطالعه خود را تغییر دهید. استراحت منظم بین مطالعه داشته باشید.

انتخاب محیط راحت

محل مطالعه

منطقه ای آرام را انتخاب کنید که به تمرکز شما کمک کند

بهتر است در مکانی مطالعه کنید که نسبتا آرام است تا بتوانید تمرکز کنید. مکان های عالی وجود دارد که می توانید در آن مطالعه کنید.

 • اتاق خواب شما می تواند مکانی عالی برای مطالعه باشد. فقط مطمئن شوید که یک میز در آنجا دارید. مطالعه روی تخت خواب ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود.
 • اگر میز کار یا مطالعه در اتاق خود ندارید، بهتر است پشت میز آشپزخانه یا میز کامپیوتر مطالعه کنید. از خانواده خود بخواهید محیط را برای شما آرام نگه دارند.
 • یک کتابخانه عمومی، مدرسه یا دانشگاه را امتحان کنید. معمولا این مکان ها میز برای مطالعه و مکانی آرام دارند که می توانید برای چند ساعت در آنجا به مطالعه بپردازید.
 • برخی از افراد می توانند در محیطی که کمی سر و صدا دارد به خوبی مطالعه کنند. اگر احساس می کنید جزو این دسته هستید ممکن است بتوانید مطالعه در یک کافه را امتحان کنید. حتما از آن لذت خواهید برد.
میز مطالعه

محل مطالعه خود را تمیز نگه دارید

به هم ریختگی می تواند باعث حواس پرتی و دلسردی شود، که باعث ناراحت کننده شدن مطالعه می شود. میز کار یا محل مطالعه انتخابی خود را تمیز کنید و وسایل مورد نیاز مطالعه خود را مرتب کنید. مطمئن شوید که فضایی برای باز کردن دفتر و کتاب و … خود دارید.

تمرکز در مطالعه

حواس پرتی ها را حذف کنید

برای استفاده بهتر و بیشتر از زمان مطالعه، مطمئن شوید که هیچ مزاحمتی وجود ندارد که شما را آزار دهد. تلویزیون، رادیو، کامپیوتر، گوشی تلفن همراه خود را خاموش کنید. اگر بتوانید تمام تمرکزتان را روی مطالعه بگذارید، می توانید از آن لذت ببرید.

 • اگر از کامپیوتر یا تلفن همراه برای مطالعه استفاده می کنید، سعی کنید برنامه هایی که وب سایت ها و برنامه های مزاحم را می بندند نصب کنید. معمولا این نرم افزارها با نام Focus time شناخته می شوند.
مطالعه در کافه

مکان های مطالعه خود را تغییر دهید

در صورت امکان در انتخاب مکان های مطالعه خود تنوع داشته باشید. کتاب ها یا لپ تاپ خودتان را به محیطی آرامش بخش مثل کافه، پارک، ساحل یا هر جایی که برای شما مایه آرامش است ببرید. محیط لذت بخش باعث آرامش روان شما خواهد شد و شوق شما را افزایش می دهد و به مطالعه شما کمک می کند تا احساس بی حوصلگی و یکنواختی نداشته باشید.

 • اگر هنگام مطالعه به راحتی حواس شما پرت می شود در کتابخانه یا محل خلوت مطالعه کنید تا بتوانید بدون اختلال به کار خود بپردازید.

جذابیت بیشتر کارها

هایلایت کردن مطالب

از رنگ در مطالعه خود استفاده کنید

از ماژیک های رنگارنگ برای یادداشت بردای و نوشتن ایده ها استفاده کنید. می توانید از قلم و کاغذ رنگی، کارت های یادداشت رنگارنگ، برچسب و غیره استفاده کنید. افزودن رنگ به فرایند مطالعه، آن را سرگرم کننده تر می کند و بخش خلاق مغز شما با این روش فعال می شود.

حتی می توانید در هنگام مطالعه مایندمپ مطلبی که می خوانید را رسم کنید تا هم جذابیت بیشتری را تجربه کنید و هم راحت تر به خاطر بسپارید.

موسیقی مطالعه

هنگام مطالعه موسیقی پخش کنید

موسیقی می تواند مطالعه شما را لذت بخش تر کند و مغز شما را تحریک می کند بدون اینکه حواس شما را پرت کند. سعی کنید هنگام مطالعه موسیقی هایی که مخصوص مطالعه هستند را پخش کنید. موسیقی را با صدای ملایم گوش دهید و از آهنگ های بلند یا تند و تیز خودداری کنید که باعث کاهش تمرکز می شود.

البته همیشه از موسیقی استفاده نکنید. زیرا مغز شما شرطی می شود و ممکن است زمانی که به موسیقی دسترسی ندارید امکان مطالعه از شما گرفته شود.

کلاس آنلاین

فیلم های آموزشی ببینید

مطالعه دائم از روی کتاب های درسی و یادداشت های کلاس ممکن است خسته کننده شود، بنابراین با جستجوی فیلم های آموزشی در موضوعات مشابه، یادگیری خود را بهبود بخشید. ویدئو ابزاری جذاب است که می تواند دانش آموزان را درگیر کند و درک مطلب را افزایش دهد.

 • در وب سایتهایی نظیر آپارات، یوتیوب تعداد زیادی ویدئو در هر موضوعی وجود دارد که می تواند به یادگیری شما کمک کند.
 • سعی کنید ویدئوهایی که از طرف ناشران معتبر در اینترنت وجود دارد را پیدا کنید.
تصویر سازی

برای مطالب خود تصویر بکشید

تصاویر می توانند به یادگیری شما کمک کنند و ممکن است مانع از خسته شدن شما در هنگام مطالعه شود. به جای خواندن یا بازنویسی یادداشت های خود، یک تصویر از آن بکشید تا منظور آن مطلب را از طریق تصویر به یاد بیاورید.

 • برای مثال، اگر در حال مطالعه کتاب زیست شناسی هستید، تصاویری از سلول ها و موجودات بکشید.
 • اگر در حال مطالعه ادبیات هستید، از رویدادهای اصلی یک کمیک بسازید.
 • اگر در حال مطالعه مشاغل یا سیاست های عمومی هستید، شاید نموداری که روندها را نشان دهد کمک کننده باشد.
ساخت موسیقی

برای یادآوری بهتر یادداشت های خود را موزیکال کنید

این کار می تواند یک فعالیت سرگرم کننده باشد که به شما کمک می کند اطلاعات را راحت تر به خاطر بسپارید. برای یادداشت های خود آهنگ بسازید. می توانید از آهنگ های محبوب خودتان استفاده کنید.

 • به عنوان مثال معادلات ریاضی خود را به صورت آهنگ درآورید یا درباره شخصیت های تاریخی به ترتیب زمانی بخوانید.

مطالعه با دیگران

مطالعه گروهی

شرکای مطالعه با عادات مشابه پیدا کنید

افراد کلاس خود را بشناسید، وقت بگذارید و از آنها در مورد روش های مطالعه آنها سوال کنید. به دنبال یک شریک مطالعه بالقوه باشید که دوست دارد در همان ساعت از روز با شما درس بخواند و از روشهای مشابه یادگیری استفاده می کند. از آنها بپرسید آیا دوست دارند زمانی با شما درس بخوانند ، که این امر باعث می شود این روند کمتر منزوی و خسته کننده شود.

 • به عنوان مثال، اگر ترجیح می دهید عصرها در کتابخانه مطالعه کنید، به دنبال یک شریک مطالعه باشید که همین کار را انجام دهد.
 • با گفتن جمله ای مانند: “من همیشه نیاز دارم در کتابخانه مطالعه کنم تا درست درس بخوانم. برای شما چطور مفیدتر است؟”
 • از مطالعه با دوستان یا همکلاسی هایی که باعث حواس پرتی می شوند خودداری کنید.
مطالعه گروهی

با شریک مطالعه خودتان را امتحان کنید

مطالب مطالعه خود را با شریک خود مرور کنید تا دیدگاه های جدیدی در مورد آن کسب کنید و بهتر درک کنید. از شریک خود بخواهید تا از شما سوال بپرسد و محفوظات خودتان را مورد آزمایش قرار دهید. شما هم همین کار را برای شریک خودتان انجام دهید.

تا جایی که می توانید این روند را به یک مسابقه یا بازی سرگرم کننده تبدیل کنید تا برای شما لذت بخش شود.

مطالعه گروهی

یک گروه مطالعه بسازید

گروهی از شرکای مطالعه را جمع آوری کنید که هدف مشترکی دارند، مثلا مطالعه برای یک امتحان مهم مثل کنکور. برای ملاقات، در مکانی که ظرفیت همه افراد گروه را دارد جمع شوید و زمان های مشخصی را در نظر بگیرید. با تقسیم وظایف مطالعه و همکاری مشترک برای حل مسائل سخت، گروه خود را پویاتر کنید.

 • مطالعه با گروهی از افراد یک راه عالی برای حل موضوعاتی است که شما آنها را نمی فهمید یا به سادگی از مطالعه آنها لذت نمی برید.
 • جنبه اجتماعی جلسات گروه ، مطالعه را لذت بخش می کند و راه خوبی برای پیدا کردن دوستان جدید است.

به خودتان استراحت و پاداش دهید

استراحت بعد از مطالعه

در طول زمان مطالعه، استراحت های منظمی را برنامه ریزی کنید

برای هر ساعتی که مطالعه می کنید، 10 دقیقه زمان برای استراحت در نظر بگیرید. استراحت باعث کاهش سطح استرس شما می شود و به شما کمک می کند آنچه را مطالعه کرده اید حفظ کنید. اگر در حال مطالعه با شرکای خود هستید، تعطیل کردن مطالعه به برطرف کردن احساس منزوی بودن کمک می کند.

 • برای یادآوری زمان استراحت می توانید از زمان سنج ساعت استفاده کنید.
 • از استراحت های خود برای فعالیت های مختصر مانند، رفتن به دستشویی، خوردن میان وعده، تماس با یک دوست استفاده کنید. هرگز این زمان را به استفاده از شبکه های اجتماعی اختصاص ندهید، زیرا نه تنها خستگی شما از بین نمی رود سطح استرس شما نیز افزایش می یابد.
پیاده روی

برای جلوگیری از خواب آلودگی زمان استراحت قدم بزنید

اگر هنگام مطالعه دچار خواب آلودگی شدید، حرکت می تواند به شما در هوشیار ماندن کمک کند. به جای مرور در اینترنت در زمان استراحت، از پشت میز بلند شوید و چند حرکت کششی انجام دهید. در جای خود هم می توانید قدم بزنید. سپس یک پیاده روی کوتاه 5 دقیقه ای در اطراف داشته باشید. اگر در منزل هستید به آشپزخانه بروید و کمی آب بنوشید.

هدیه به خود

در فواصل معین از مطالعه به خودتان پاداش دهید

قبل از شروع تصمیم بگیرید که اگر این اندازه را مطالعه کردم یک پاداش به خودم خواهم داد. می توانید این فاصله را زمان خاصی یا تعداد صفحات یا بخش خاصی از کتاب در نظر بگیرید.

پیش از فرارسیدن موعد پاداش در مورد نوع پاداش نیز تصمیم بگیرید، آیا خوراکی، سرگرمی یا فعالیتهای تفریحی هستند.

 • پاداشی را انتخاب کنید که لذت بردن از آن زیاد طول نمی کشد.
 • به عنوان مثال؛ ممکن است برای هر دو ساعت مطالعه تماشای ویدئوی کمدی نیم ساعته به خودتان پاداش دهید.
 • اگر به خودتان یک میان وعده می دهید، غذای سالم و انرژی زا مانند میوه ها، سبزیجات، غلات، مغزها (پسته و بادام و …)، پنیر، ماست را انتخاب کنید.
فلش کارت

برای خود فلش کارت بسازید

مطالعه بیش از حد کتاب به طور همزمان باعث می شود شما احساس خستگی کنید. در عوض، یادداشت هایی به صورت فلش کارت بسازید. هر بار که بر یکی از آنها تسلط پیدا کردید احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

 • به عنوان مثال؛ به جای تلاش برای بخاطر سپردن همه معادلات خود، بر روی 1 یا 2 معادله تمرکز کنید. پس از تسلط بر روی این موارد، سراغ باقی معادلات بروید.
 • اگر در حال مطالعه تاریخ هستید، یادداشت های خود را براساس رویداد، شخصیت تاریخی یا دوره زمانی تقسیم کنید.
پاداش موفقیت

پاداش های بزرگتری برای موفقیت تعیین کنید

برای تشویق خود به خاطر دستیابی به اهداف بزرگ مطالعه، پاداش های زیادی را برای کار سخت خود برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال؛ اگر تمام آخر هفته را برای امتحان میان ترم مطالعه می کنید و تمام مطالب را می خوانید، در آخر هفته آینده به خودتان بلیط سینما یا کنسرت (اگر برای شما جذاب است) پاداش دهید.

داشتن یک انگیزه هیجان انگیز در حین مطالعه باعث لذت بخش تر شدن کل روند می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *