چطور درس بخوانیم؟

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

درس خوان شدن یعنی جدی بودن و متعهد بودن در یادگیری و آموزش. افرادی که اهل مطالعه هستند می دانند چگونه سرگرم شوند، اما مطالعه خود را در اولویت قرار می دهند و به یک برنامه مطالعه کامل و جامع پایبند هستند. درس خوان بودن چیزی فراتر از مطالعه زیاد است – یعنی وارد شدن به طرز فکری که به شما امکان می دهد برای کسب دانش هیجان زده باشید. از آنجایی که درس خوان بودن یک عادت است، می توانید با اتخاذ این طرز فکر و درگیر شدن منظم در عادات مطالعه این ویژگی را در خود ایجاد کنید.

ذهنیت تحصیلی خود را بسازید

چطور تمرکز کنیم؟

یاد بگیرید که تمرکز کنید

این روزها مردم بیشتر به فناوری وابسته شده‌اند، و این امر می‌تواند تمرکز روی هر کاری را برای مدت طولانی کمی چالش‌برانگیزتر کند. ممکن است عادت داشته باشید هر چند دقیقه یکبار تلفن همراه خود را چک کنید، اما اگر واقعاً متعهد به درس خواندن هستید، باید برای 30، 45 یا حتی 60 دقیقه در یک زمان روی تمرکز شدید کار کنید. اگر متعهد به انجام این کار هستید، می‌توانید با افزایش زمان تمرکز بیشتر ذهن خود را برای تمرکز بیشتر آماده کنید.

 • قبل از شروع عوامل حواس پرتی را حذف کنید، زیرا می توانند تمرکز شما را از بین ببرند. به عنوان مثال، تلفن همراه خود را در اتاق دیگری قرار دهید و از مطالعه در حین تماشای تلویزیون خودداری کنید.
 • خود را زیر نظر داشته باشید و از ذهنتان که در حال منحرف شدن است، بیش از حد آگاه باشید. اگر فکری شما را آزار می دهد، به خودتان بگویید که 15 دقیقه را به آن اختصاص خواهید داد و کامل به آن موضوع فکر می کنید.
 • استراحت کردن به اندازه تمرکز مهم است. شما باید حداقل هر ساعت 10 دقیقه استراحت کنید تا ذهنتان بتواند انرژی خود را دوباره متمرکز کند.
مطالعه قبل از کلاس
البته نه این مدلی

قبل از کلاس مطالعه کنید

شب قبل مطلبی که در روز بعد تدریس می شود را بخوانید. این به شما کمک می کند تا بهتر بفهمید معلم در مورد چه چیزی در کلاس صحبت می کند. علاوه بر این، می‌توانید بخش هایی از کتاب را که ممکن است سؤالاتی داشته باشید یا نیاز به توضیح بیشتری داشته باشید، شناسایی کنید.

ضمنا این به شما امکان می دهد در طول کلاس سوالات خود را از معلم خود بپرسید.

توجه کامل در کلاس

توجه کامل در کلاس

یکی از بخش های مهم درس خوان بودن، توجه در کلاس است. یاد بگیرید که همه چیزهایی که معلمتان می گوید را جذب کنید و واقعاً مطالب را درک کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید از حواس پرتی خودداری کنید و درگیر گفتگو با دوستان خود نشوید. با معلم خود همراه شوید و وقت کلاس را با خیره شدن به ساعت یا مطالعه برای کلاس های دیگر تلف نکنید.

توجه داشته باشید و اجازه ندهید ذهنتان سرگردان شود. اگر سرگردان شد، فقط آن را یادداشت کنید و دوباره به کلاس برگردید.

 • اگر چیزی را متوجه نشدید، از پرسیدن سوال اکراه نکنید. درس خوان بودن به این معنی نیست که همه چیز را بدانید، بلکه به معنای متعهد بودن به مطالعه است.
  اگر می‌توانید صندلی‌ نشستن خود را در کلاس انتخاب کنید، نشستن نزدیک معلمتان می‌تواند به شما کمک کند تا با او ارتباط بهتری برقرار کنید و توجه بیشتری داشته باشید، زیرا احساس مسئولیت بیشتری خواهید کرد.
مشارکت در کلاس

در کلاس مشارکت کنید

افرادی که درس خوان هستند به دلیل فعال بودن و درگیر بودن در فرآیند یادگیری در کلاس مشارکت می کنند. آنها وقتی معلمانشان از آنها می پرسند به سؤالات پاسخ می دهند، وقتی سؤالی دارند دستان خود را بالا می برند و وقتی از آنها سؤال می شود داوطلب فعالیت می شوند.

شما مجبور نیستید به هر سوالی پاسخ دهید و باید به دانش آموزان دیگر فرصت بدهید، اما باید به طور فعال و پیوسته در بحث کلاس شرکت داشته باشید.

 • اگرچه پاسخ دادن به سؤالات یا به اشتراک گذاشتن نظر شما می تواند راه بسیار خوبی برای شرکت باشد، پرسیدن سؤالات خوب نیز راهی عالی برای شرکت در کلاس است. احساس نکنید که باید همه پاسخ ها را بلد باشید.
 • مشارکت در کلاس همچنین باعث می شود که نسبت به مطالب آموزشی بیشتر احساس هیجان داشته باشید. می تواند به شما کمک کند مطالب را جذب کنید و در مدرسه بهتر عمل کنید.
اولویت بندی درس

درس خواندن را در اولویت قرار دهید

درس خوان بودن به این معنا نیست که همه علایق دیگرتان را کنار بگذارید. اما، به این معنی است که شما باید مطالعه را در اولویت خود قرار دهید. زمانی که دوستان، خانواده و فعالیت‌های فوق برنامه را در کنار درس‌هایتان متعادل می‌کنید، باید مطمئن شوید که از درس‌هایتان غافل نشوید و مطمئن شوید که فعالیت های اجتماعی شما باعث افت درسی شما نمی‌شود.

داشتن یک برنامه می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که در کنار سایر تعهدات خود برای مطالعه وقت دارید.

 • ممکن است نیاز به گذشتن از بعضی از خواسته های خودتان را داشته باشید تا مطمئن شوید که برای مطالعه وقت دارید، اما در دراز مدت ارزشش را دارد.
 • مطالعات را در برنامه روزانه خود قرار دهید. مهم است که تقریباً هر روز برای آنها وقت بگذارید، بنابراین زمانی را که به سرگرمی اختصای می دهید دیگر نگران درس های خودتان نیستید.
 • زمانی از روز که مطالعه شما بهترین بازدهی را دارد باید به آن بپردازید. برخی از افراد دوست دارند بلافاصله بعد از مدرسه مطالعه کنند، زمانی که مطالعه آنها در ذهنشان تازه است، در حالی که برخی دیگر دوست دارند چند ساعت استراحت کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که بیشتر مردم در اوایل روز (صبح) بهتر یاد می گیرند. در شب، مغز شما به طور طبیعی شروع به کند شدن می کند.
کامل گرایی

کامل گرا نباشید

درس خوان بودن به این معنا نیست که بهترین کلاس باشید. بلکه به معنای تعهد جدی و طولانی به تحصیل است.

اگر از خود انتظار دارید که موفق ترین دانش آموز در کلاس خود باشید، در این صورت انتظارات بسیار بالایی برای خود تعیین خواهید کرد. در حالی که موفقیت در تحصیل می‌تواند یک هدف خصوصی باشد، مهم‌تر از همه این است که روی انجام بهترین کاری که می‌توانید کار کنید تا در نهایت احساس ناامیدی یا ناکافی بودن نکنید یا فشار زیادی به خودتان وارد نکنید.

 • درس خوان بودن به این معنا نیست که دانش آموزی با بالاترین موفقیت در مدرسه خود باشید. این به این معنی است که با بهترین توانایی های خود مطالعه کنید و همیشه به دنبال پیشرفت باشید .
  اگر از خودتان انتظار دارید که هرگز پاسخ اشتباهی ندهید، این در واقع می تواند باعث شود که احساس ناامیدی بیشتری داشته باشید و احتمال موفقیت شما را کاهش دهد. اگر این وسواس را دارید که پاسخ یکی از سؤالات یک آزمون را ممکن است ندانید، این کار شما را از تمرکز روی بقیه سؤالات باز می دارد.
یادداشت برداری

یادداشت برداری کنید

یادداشت برداری در کلاس به شما کمک می کند تا روی مطالب تمرکز کنید، کلماتی را که معلم می گوید پردازش کنید و حتی اگر احساس خستگی می کنید فعال و درگیر بمانید.

حتی می‌توانید با قلم‌های مختلف، برجسته‌کننده‌های مختلف یادداشت برداری کنید تا قسمت‌های مهم را مشخص کنید. آنچه را که برای شما بهتر است بیابید و اگر می‌خواهید درس خوان باشید، متعهد به یادداشت کردن به بهترین صورت ممکن باشید.

 • ممکن است استراتژی‌های مختلف یادداشت برداری را امتحان کنید تا ببینید چه روشی برای شما بهتر است. به عنوان مثال، ممکن است در حین یادداشت برداری، طرح کلی از سخنرانی ایجاد کنید، یا ممکن است از کوتاه نویسی خود استفاده کنید.
 • شما همچنین می توانید یک نقشه ذهنی ایجاد کنید، که به ویژه برای یادگیرندگان بصری خوب عمل می کند. یکی از بهترین روش های یادداشت برداری دنیا نقشه ذهنی یا مایندمپ است که در دوره رایگان فریلنسری به صورت رایگان آموزش داده شده است و اگر می خواهید کاملتر بیاموزید می توانید از دوره تندخوانی و روش مطالعه استفاده کنید.
 • گزینه دیگر استفاده از روش کرنل است. یک خط عمودی در وسط صفحه خود بکشید و آن را به یک بخش 5 سانتی متری در سمت چپ و یک قسمت 15 سانتی متری (برای کاغذ A4) در سمت راست تقسیم کنید. یادداشت های خود را در سمت راست بنویسید. سپس، می توانید هر بخش را بعد از سخنرانی در سمت چپ برچسب بزنید و استفاده از یادداشت های خود را در حین مطالعه آسان کنید.
  اگر واقعاً می‌خواهید اهل مطالعه باشید، می‌توانید روی بیان سخنرانی‌های معلمتان به زبان خودتان کار کنید. به این ترتیب، شما نه تنها هر چیزی را که او می گوید یادداشت می کنید، بلکه تلاش می کنید تا واقعاً مطالب را درک کنید.
  سعی کنید یادداشت های خود را هر روز مرور کنید تا بتوانید هر چیزی را که متوجه نشدید با معلم در روز بعد در میان بگذارید و از سوال بپرسید.
سازماندهی کردن

سازماندهی کنید

افرادی که اهل مطالعه هستند معمولاً سازماندهی خوبی دارند تا زمان را برای جستجوی یادداشت ها، تکالیف یا کتاب های درسی خود تلف نکنند. اگر بی نظم هستید، پس باید روی داشتن کلاسورهای مختلف برای موضوعات مختلف زمان صرف کنید، چند دقیقه در روز را صرف تمیز کردن میز یا کمد خود کنید و مطمئن شوید که کار خود را به بخش های مختلف تقسیم کرده اید تا بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید.

ممکن است فکر کنید که برخی افراد به طور طبیعی بیش از دیگران آشفته‌تر هستند، اما اگر می‌خواهید درس خوان باشید، همچنان می‌توانید روی ایجاد عادات یک فرد سازمان‌یافته کار کنید.

 • یک راه آسان برای منظم ماندن این است که 1 دفترچه یادداشت و 1 پوشه را به هر کلاس اختصاص دهید. سپس، تمام مطالب مربوط به آن کلاس را در دفترچه یادداشت یا پوشه مشخص شده نگه دارید.
 • اگر فقط 15 دقیقه در روز را صرف قرار دادن همه چیز در اتاق خود و کمد یا دفترچه یادداشت خود کنید، می توانید سبک زندگی منظمی داشته باشید.
 • منظم بودن بخشی از سازماندهی است. هیچ کاغذ مچاله شده ای را در کیف خود نریزید و وسایل شخصی و سرگرم کننده خود را از وسایل مطالعه دور نگه دارید.
فکر کردن به دیگران

به دیگران فکر نکنید

اگر می خواهید واقعاً اهل مطالعه باشید، باید از مقایسه خود با دیگران دست بردارید. سعی نکنید نمرات دختری که در کنار شما در کلاس جبر نشسته است را به دست آورید و سعی نکنید مانند برادر یا بهترین دوست خود رتبه افتخار را کسب کنید، مگر اینکه فکر کنید این یک هدف واقع بینانه است. 

مهمترین مساله این است که به جای مقایسه خود با دیگران، بهترین کاری را که می توانید انجام دهید. اگر بیش از حد روی افراد دیگر متمرکز هستید، هرگز از دستاوردهای خود خوشحال نخواهید شد و با ذهنیت مثبت مطالعه نخواهید کرد. 

 • بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اگر می دانید فردی در کلاس شما وجود دارد که از شما آگاه تر است یک تاریخ برای مطالعه دو نفره به او پیشنهاد دهید تا بتوانید از آن فرد برای رشد خود استفاده کنید. به افراد دارای دانش به عنوان فرصت نگاه کنید نه تهدید.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *