چطور فریلنسر برنامه نویسی شوم؟

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

برنامه نویسی و توسعه نرم افزار بصورت فریلنسری یک شغل پر سود است که اگر می خواهید در زمان و زندگی خود کاملاً آزاد و مستقل باشید، برای شما جذاب خواهد بود. برای تبدیل شدن به یک فریلنسر، به زمان و تعهد قابل توجهی نیاز دارد. ابتدا روی مهارت های فنی، حرفه ای و شخصی خود تمرکز کنید. سپس روی برند شخصی خودتان کار کنید و خدمات خود را تبلیغ کنید تا مشتری های خود را پیدا کنید. سرانجام، هنگام انجام کار با مشتری، برخی دستورالعمل ها را دنبال کنید تا این کار با موفقیت انجام شود. پایدار و صبور باشید تا به عنوان یک برنامه نویس فریلنسر، شغلی جذاب را آغاز کنید.

گام اول – مهارت های خود را توسعه دهید

رشد مهارت

در صورتی که زمان و هزینه لازم را دارید مدرک دانشگاهی بگیرید

البته خیلی توصیه نمی کنم ولی این مورد می تواند به عنوان آپشن برای شما محسوب شود. طبیعتاً در صورتی که دو نفر با مهارت های یکسان وجود داشته باشند و یکی از آن ها مدرک دانشگاهی مرتبط داشته باشد انتخاب اکثر افراد فردی که تحصیل کرده است می باشد.

اگر هنوز انتخاب رشته نکرده اید و به این رشته علاقه مند هستید می توانید از طریق رشته کامپیوتر در شاخه فنی حرفه ای یا کاردانش تحصیل کنید و بعد از آن نیز ادامه دهید.

چندین زبان برنامه نویسی را بیاموزید

وقتی شما چندین زبان برنامه نویسی را تسلط داشته باشید پروژه های متعددی نیز می توانید قبول کنید. البته به این معنی نیست که از هر کدام مقداری را یاد بگیرید. باید یک زبان برنامه نویسی را شروع کنید و تا حرفه ای شدن آن پیش بروید. سپس سراغ زبان دیگری بروید.

زبان های برنامه نویسی رایج Python، Java، JavaScript، PHP، Swift، C#، C، Ruby ، Dart و مواردی از این قبیل هستند که هر روز در حال افزایش هستند.

بسته به زمان و هزینه ای که می توانید برای یادگیری این زبان های برنامه نویسی بکنید روشهای مختلفی نیز وجود دارد. می توانید از کلاسهای آنلاین بهره ببرید، یا به کلاسهای حضوری محل زندگیتان بروید.

مهارتهای ارتباطی خود را بهبود بخشید

مهارت های ارتباطی

بر روی توسعه مهارت های ارتباط کلامی و نوشتاری خود کار کنید تا بتوانید با مشتری ارتباط برقرار کنید. این به شما کمک می کند تا از همه چیز در شبکه سازی استفاده کنید و اولین مشتری های خود را به همکاری با در پروژه های بعدی آن ها دعوت کنید. در صورتی که مشتری از شما راضی باشد قطعا مشتریهای دیگری نیز به شما معرفی خواهد کرد.

اگر شما در حال برنامه نویسی در یک دانشگاه یا کالج هستید، می توانید کلاس های سخنرانی و نوشتن را در کلاس های عمومی ثبت نام کنید تا روی مهارت های ارتباطی خود کار کنید. اگر به صورت آنلاین در حال تحصیل هستید، می توانید به صورت آنلاین دوره های ارتباطی رایگان را جستجو کنید.

برای شرکت در دوره بی نظیر برنامه نویس حرفه ای روی لینک کلیک کنید

در مورد فن آوری های فعلی و صنعت برنامه نویسی به روز باشید

تکنولوژی روز

در نشریات یا خبرنامه های آنلاین مشترک شوید، دوره های آنلاین رایگان را بگیرید و وبلاگ ها یا سایت های خبری مربوط به فناوری و برنامه نویسی را بخوانید. این به شما کمک می کند تا در جریان آخرین روندها، مهارت ها و زبان های برنامه نویسی باشید و شما را به عنوان یک فریلنسر هوشمند نشان دهد.

شما می توانید برای “اخبار برنامه نویسی” در Google برای جمع آوری برخی از محبوب ترین سایت ها با محتوای مرتبط با توسعه دهنده و فناوری برنامه نویسان جستجو کنید. سپس برخی از موارد را انتخاب کنید و آنها را به موارد دلخواه خود اضافه کنید یا در خبرنامه آنها ثبت نام کنید تا به روزرسانی های صنعت را مستقیماً در صندوق ورودی ایمیل خود دریافت کنید.

به عنوان مثال ، سایتهایی مانند Developer Tech و Stackify اخبار برنامه نویسی نرم افزاری زیادی دارند.
همچنین می توانید برای دریافت به روزرسانی، سایر برنامه نویسان و متخصصان صنعت فناوری را در رسانه های اجتماعی مانند لینکدین و اینستاگرام دنبال کنید.

اخلاق کاری قوی را بیاموزید

اخلاق کاری

هر نوع فریلنسر که باشید مستلزم این است که شما خودآموز، قابل اعتماد و نتیجه گرا باشید، که همه جزو بخش های یک اخلاق کاری قوی هستند. یک اخلاق کاری خوب شما را با ارائه کار با کیفیت به مشتری خود تضمین می کند، که منجر به حفظ مشتری و مراجع خوب برای ایجاد مشتری خواهد شد.

برخی از راه هایی که می توانید در زندگی روزمره خود اخلاق کاری خوبی را شروع کنید این است که کار را در اولویت قرار دهید. هرگز چند پروژه همزمان قبول نکنید. کار را به موقع تحویل دهید.

صبور باشید

صبور باشید

یکی از ویژگیهایی که اکثر برنامه نویسان دارند این است که صبر و حوصله کمی دارند. فریلنسری شغلی نیست که از روز اول مشتری سراغ شما بیاید و زمان خواهد برد تا اولین مشتری خود را پیدا کنید. سپس با ارائه خدمات مناسب مشتریهای بعدی خود را بدست آورید.

بنابراین صبر و حوصله داشته باشید و جواب منفی شنیدن را بپذیرید. قرار نیست همه افراد به شما جواب مثبت بدهند.

بسیاری از برنامه نویسان شغل دیگری نیز در کنار شغل فریلنسری دارند. این امر هم خوب است و هم بد. خوب است به این دلیل که می تواند به عنوان پشتوانه مالی شما باشد و اما بد است به این دلیل که زمان زیادی از روز را باید صرف آن شغل بکنید و این باعث می شود نتوانید آن طور که باید به شغل فریلنسری بپردازید.

یک شاخه خاص را انتخاب کنید و در آن متخصص شوید

تخصص

با کمی تحقیق می توانید متوجه شوید که فردی که در یک زمینه تخصص کافی دارد وضعیت مناسب تری از بابت گرفتن پروژه های متعدد نسبت به کسی که در زمینه های مختلف اطلاعات محدودی دارد. یک حیطه را انتخاب کنید و در آن متخصص شوید.

مثلا شما می توانید حیطه کاری خود را برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل انتخاب کنید و در آن متخصص شوید. همینطور می توانید برنامه نویسی سمت سرور را انتخاب کنید و به سراغ زبان هایی همچون PHP، ASP، Python و غیره بروید.

گام دوم – پرسونال برندینگ و پیدا کردن مشتری

پرسونال برندینگ

برای به دست آوردن اعتبار، تجربه برنامه نویسی را ایجاد کنید

تجربه برنامه نویسی

این کار را با فعالیت در یک شرکت توسعه نرم افزار برای مدتی قبل از شروع کار فریلنسری، گرفتن پروژه های کوچک آزاد یا مشارکت در پروژه های برنامه نویسی منبع باز (open source) انجام دهید. این کار تجربیات و مهارتهایی را برای نمایش در نمونه کارها به شما ارائه می دهد و باعث می شود که از نظر مشتری بالقوه به نظر برسید.

حتی می توانید برای خودتان پروژه های فرضی در نظر بگیرید و انجام دهید. هر چقدر نمونه کار بیشتر و بهتری داشته باشید مشتری های بیشتری هم نصیبتان می شود.

کار کردن برای یک شرکت توسعه نرم افزار مدتی قبل از کار فریلنسری می تواند سودمند باشد زیرا شما مهارت های حرفه ای دیگری مانند مدیریت پروژه را خواهید آموخت و می توانید با کار با دیگران که از شما با تجربه تر هستند مهارت های برنامه نویسی بیشتر را بیاموزید.

پروژه منبع باز (open source) پروژه ای است که کد آن برای همه در دسترس عموم است. بسیاری از پروژه های منبع باز وجود دارند که کمک های جامعه را از دیگر برنامه نویسان برای بهبود مداوم کد می پذیرند. به طور مثال سیستم عامل لینوکس، سایت ساز وردپرس و جوملا از این دست پروژه ها هستند.

نکته: حتی می توانید پروژه منبع باز خود را شروع کنید تا تجربه و اعتبار خود را ایجاد کنید که می تواند به فرصت های آزاد در ادامه مسیر منتهی شود.

ایجاد مکانی برای نمایش نمونه کارهای خود

نمونه کار حرفه ای

برای به نمایش گذاشتن پروژه های موفقیت آمیز خود، یک وب سایت ایجاد کنید یا برای یک سایت آنلاین نمونه کارها ثبت نام کنید. اطلاعات و پیوندهای مربوط به پروژه هایی را که در طول تحصیل روی آن کار کرده اید، شامل پروژه های کوچک آزاد و پروژه های منبع باز را روی آن بارگذاری کنید.

یک وب سایت شخصی ساده به نام خودتان با قسمتی برای نمایش نمونه کارها گزینه بسیار مناسبی می باشد. ضمناً می توانید از ظرفیت شبکه های اجتماعی نظیر لینکدین، پینترست و اینستاگرام استفاده کنید.

روی برند شخصی (پرسونال برندینگ) خودتان در اینترنت کار کنید

پرسونال برندینگ آنلاین

به این فکر کنید که چگونه می خواهید خود و مهارت های خود را به تصویر بکشید و آن را در پروفایل آنلاین و شخصی و حرفه ای خود رشد دهید. این موارد شامل کارهایی مانند اشتراک عکس در روز در زندگی یک برنامه نویس فریلنسر در اینستاگرام، به اشتراک گذاری مقالات و افکار مربوط به صنعت در LinkedIn و Twitter ، شروع یک وبلاگ برنامه نویسی یا حتی ایجاد کانال YouTube با فیلم های مرتبط با برنامه نویسی است.

در صورتی که در چندین فضای آنلاین به عنوان بخشی از برند شخصی خود حضور دارید، مطمئن شوید که همه نام های کاربری شما یکسان یا مشابه هستند. به این ترتیب، مشتریان بالقوه می توانند به راحتی شما را جستجو کرده و محتوای متفاوت شما را ببینند.

پروفایل های حرفه ای آنلاین خود را منتشر کنید

پروفایل حرفه ای

در لینکدین و سایر سایت هایی که حضور دارید مرتبا اطلاعات خود را به روز نمایید. تجربه ها و دانش جدیدی که کسب کرده اید را منتشر کنید.

یک تصویر حرفه ای برای پروفایل فریلنسری خود بسازید. پروفایل خود را به سایتی که راه اندازی کرده اید برای نمایش نمونه کارها ارجاع دهید تا مشتریان بتوانند به راحتی شما را ارزیابی و از میزان دانش شما با خبر شوند.

همچنین می توانید با نوشتن مقالات فنی در مورد پروژه های برنامه نویسی که در آن کار کرده اید یا به طور کلی برنامه نویسی که می کنید و یا ارسال آنها در LinkedIn یا در سایت های بلاگ نویسی مانند Medium یا WordPress یا ویرگول ، به پروفایل های حرفه ای خود بصورت آنلاین اضافه کنید.

خدمات خود را در سایت های فریلنسر تبلیغ کنید تا پروژه پیدا کنید

فریلنسری

در سایت‌های فریلنسری مشهور مثل پونیشا، انجام میدم و … ثبت‌نام کنید. پروفایل ایجاد کنید که تجربه، مهارت‌ها، نرخ و در دسترس بودن شما را فهرست کند. در این سایت‌ها جستجو کنید و پیشنهاداتی را برای پروژه های ثبت شده بدهید و اولین مشتری خود را بیابید.

استفاده از این نوع از سایت‌های فریلنسری یک راه امن برای شروع فریلنسینگ است، زیرا آن‌ها بین شما و مشتری میانجی گری می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا مطمئن شوید که بابت کار خود پول دریافت می‌کنید.
دقت کنید که هر زمانی که یک پروژه مستقل جدید را تکمیل می‌کنید، آن را به نمونه کارهای آنلاین خود اضافه کنید و تمام ویژگیهای خود را بر روی سایت‌های فریلنسری قرار دهید.

شبکه سازی کنید و مشتریان بالقوه خود را در زندگی واقعی پیدا کنید

شبکه سازی

افرادی را که می شناسید و می دانید فریلنسری کار می کنند دنبال کنید. به گروه های مربوط به برنامه نویسی بپیوندید. در انجمن های مربوط به برنامه نویسی که سوالات کاربران را پاسخ می دهند حضور داشته باشید.

در رویدادهای مرتبط با حوزه خود شرکت کنید. برای اینکه از این رویدادها با خبر شوید می توانید به سایت هایی مثل ایوند مراجعه کنید.

سعی کنید تا می توانید با افراد ارتباط برقرار کنید و دامنه شبکه خود را گسترش دهید. در زمانی که فکرش را نمی کنید آن افراد سراغ شما خواهند آمد.

نکته: راه دیگر برای ملاقات با افراد در زندگی واقعی، اجاره یک میز در دفتر اشتراکی است. (اگر نمی دانید دفتر اشتراکی چیست کافی است همین واژه را در اینترنت جستجو کنید) شرکت‌های نوپا یا افرادی وجود دارند که ممکن است نیاز به برنامه نویسان فریلنسر داشته باشند که در فضاهای اشتراکی کار می‌کنند که می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

گام سوم – کار با مشتری

ارتباط با مشتری

برای کارهای خود نرخ مشخص کنید

تعرفه

با جستجوی آنلاین و صحبت کردن با برنامه نویسان دیگر در حوزه خود تحقیق کنید تا میانگین هر ساعت یا هر پروژه برای برنامه نویسان را در موقعیت جغرافیایی خود پیدا کنید. این کار را همراه با تجربه، آموزش، تنظیم مهارت و هزینه‌های شخصی برای انتخاب یک نرخ برای کار فریلنسری خود در نظر بگیرید.

برنامه نویسان معمولا از ساعتی 30 تا 100 هزارتومان دستمزد می‌گیرند. که البته بستگی به میزان تجربه و مهارت شخص نیز دارد. ممکن است از این رقم بالاتر نیز دریافت کنند.

اگر تازه کار را شروع کرده اید، ممکن است بخواهید نرخی پایین تر انتخاب کنید، اما در برابر وسوسه تعیین نرخ بسیار پایین تر فقط برای بدست آوردن مشتری مقاومت کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر در یک زبان برنامه نویسی خاص یا منطقه توسعه خاصی تخصص دارید، می توانید هزینه بیشتری را دریافت کنید.

اگر مطمئن نیستید که چه رقمی در نظر بگیرید می توانید از پایه شروع کنید، رقم ساعتی 30 هزار تومان را در نظر بگیرید که اگر در روز 6 ساعت کار کنید در ماه پنج میلیون و چهارصد هزار تومان خواهد شد که رقم مناسبی است.

برنامه خود و ساعاتی را که برای کار در دسترس هستید را تعیین کنید

زمانبندی

تعیین کنید که چه روز و چه ساعاتی از روز برای کار در دسترس هستید و این اطلاعات را به صورت واضح به مشتریان خود بگویید. به طور دقیق به برنامه خود عمل کنید تا همیشه در طول زمان تعیین‌شده و برای مدیریت موثر زمان خود در دسترس باشید.

زمانی که به عنوان یک فریلنسر کار می‌کنید، مهم است که در مورد برنامه و در دسترس بودن با خودتان و هم مشتریان روشن باشید. اگر این کار را نکنید، ممکن است کار بیشتری را انجام دهید تا بتوانید به پروژ های خود رسیدگی کنید. این امر می‌تواند منجر به کیفیت پایین کار شما شود و تعادل زندگی‌تان را به طور کامل به هم بریزد.

نکته: به عنوان یک فریلنسر، شما ممکن است اغلب با مشتریانی در مناطق مختلف همکاری کنید. اگر این مورد است، در مورد زمان حضور در تماس ها و جلسات شفاف باشید، در این صورت ارتباطات به خوبی جریان می یابد.

از کار بر روی پروژه هایی که تجربه مناسبی برای آنها ندارید، خودداری کنید

بی تجربه

پروژه فریلنسری را که با یک زبان برنامه نویسی و یا کیفیت کار آن آشنایی ندارید، قبول نکنید. پروژه هایی را اتخاذ کنید که 100٪ در توانایی تکمیل رضایت مشتری از آنها اطمینان دارید.

به عنوان مثال ، اگر شما به زبان برنامه نویسی پایتون مهارت ندارید، یک پروژه مستقل را قبول نکنید که از شما بخواهد خطاهای کدگذاری پایتون را برطرف کند.

اگر کار ناخوشایندی را برای مشتری انجام دهید، خیلی کمتر احتمال دارد که آنها را به عنوان مشتری حفظ کنید یا یک بررسی و توصیه خوبی از آنها دریافت کنید که می تواند به شما در جذب مشتری بیشتر کمک کند.

به مشتریان احترام بگذارید و بهترین کاری که می‌توانید بکنید را انجام دهید

کار حرفه ای

این احترام شامل مهلت‌های زمانی و تغییر کیفیت کار در زمان است. همیشه در ارتباط با مشتری با احترام رفتار کنید.

فریلنسرهای زیادی برای انتخاب مشتریان وجود دارد، بنابراین مهم است که بهترین خدماتی را که می‌توانید برای آنها فراهم کنید. این کار شما را از دیگران متمایز می‌کند و به شما کمک می‌کند تا مشتریان خود را حفظ کرده و مراجعات بیشتری کسب کنید.

از یک سیستم صدور فاکتور برای ارائه به مشتری و کنترل درآمدهای خود استفاده کنید

حسابداری

فاکتورهای مشتریان را برای کاری که انجام می‌دهید بفرستید و نسخه‌هایی از تمام فاکتورها را نگهداری کنید. سایت‌های فریلنسری مانند پونیشا در سیستم‌های پرداخت سوابق شما را دارند، بنابراین نیازی نیست فاکتورها را به مشتریانی که از طریق این نوع سایت‌ها وارد می‌شوند ارسال کنید.

به خاطر داشته باشید که به عنوان یک نیروی فریلنسر، از هر پرداخت‌، مالیات کسر نخواهد شد. توصیه می‌شود که با یک متخصص مالیات مشورت کنید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در سایت

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

ورود کاربران سایت