چگونه از وبینار کسب درآمد کنم؟

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

کسب درآمد از وبینار

امروزه بیشتر فعالیت های انسان به کمک تکنولوژی ها انجام می گیرد.این تکنولوژی ها خیلی می توانند به انسان برای آسوده کردن زندگی شان کمک کنند.در قدیم برای آموزش کلاس های علمی و آموزشی از سمینار استفاده می کردند .این موضوع برای خیلی ها دچار مشکل می شد چراکه آن ها باید خود را از راه های دور و نزدیک به محل برگزاری سمینار می رساندند.اما امروزه وبینارها جایگزین آن ها شده و شرکت کننده با داشتن که گوشی یا کامپیوتر و یا لپ تاپ و یک اینترنت با سرعت متوسط می تواند به صورت غیر حضوری در آن شرکت نماید.ما در این مطلب قصد داریم که وبینار را به شما معرفی کنیم و به شما آموزش دهیم که چگونه میتوانید از آن کسب درآمد داشته باشید.

وبینار چیست؟

کلمه وبینار از عبارت Web-based seminar گرفته شده است و به زبان ساده و شفاف وبینار یک همایش و یا سمیناری هست که بدون حضور یافتن در محل برگزاری به صورت آنلاین و در اختیار داشتن یک لپ تاپ یا گوشی و یا کامپیوتر و اینترنت و بدون اینکه یک مکان را اجاره نمایید و یا حضور فیزیکی را داشته باشید به صورت آنلاین و گروهی می توانید این جلسه را برگزار نمایید.

از طرف دیگر مخاطب هم همین وضعیت را دارد و بدون اینکه حضور فیزیکی را داشته باشد می تواند از هر جایی در این کلاس حضور به عمل رساند.

وبینار ها اکثرا برای امور تجاری و کسب و کار ها هستند و از آن می توان به عنوان یک نقطه مثبت برای همکاری های بین المللی استفاده نمود.همچینین از وبینارها برای  برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی و علمی استفاده نمود.

مزایای وبینار

در این بخش به مزایای برگزاری وبینار می پردازیم.از جمله از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1-وبینار نه تنها امکان تعامل بهتر و بیشتر بین میزبان و حاضرین و همچنین بین حاضرین با یکدیگر و ایجاد و تقویت می کند؛ بلکه می توان جلسه ای راحت تر و آسوده تر را برای شرکت کنندگان فراهم کنیم.

2-در وبینار شما به عنوان مسئول برگزار کننده وبینار امکان اشتراک گذاری دکستاپ خود را دارید و همچنین می توانید از طریق وب کم به صورت چهره به چهره با شرکت کنندگان ارتباط برقرار کرده و با آنها صحبت و پاسخگوی سوالات آنها باشید.

3-هر وبینار را می توان ضبط کرد و بعدا به عنوان محصول و گارگاه آموزشی به فروش گذاشت و از آن طریق کسب درآمد نمود.

معایب وبینار

امروزه در وبینارها آموزش های مختلفی ارائه می شود و افراد زیادی از آن ها استفاده می کنند. در قسمت قبل مزایای وبینار ها را مطالعه کردید .از آنجا که می دانید هر چیزی علاوه بر مزایای خوب دارای معایبی هست که در اینجا قصد داریم به معایب وبینار ها بپردازیم :

1-سرعت اینترنت شرکت کننده باید خوب باشد تا بتواند بدون تاخیر آموزش را مشاهده نماید.

2-مشکل صدا ممکن است در مواقعی در وبینار رخ دهد.

3-ممکن است در تمام مرورگرها قابل نمایش نباشد.

4-ممکن است در رایانه و گوشی شما به خوبی تصاویر نشان داده نشوند.

و دیگر مشکلات فنی که ممکن است نارضایتی شرکت کنندگان را به همراه داشته باشد.

ویژگی های وبینار

  1. چت و یا گفت و گوی متنی : تعامل با شرکت کننده در وبینار از راه‌های مختلفی می تواند انجام گیرد که یکی از ساده‌ترین روش‌ها، استفاده از گفتگوی متنی است. با استفاده از این بخش می‌توانید به شرکت کنندگان در وبینار مجوز دهید تا سوالات خود را بپرسند یا پاسخ سوالاتی که شما از آنها می‌پرسید را پاسخ گو باشند. گفتگوی متنی یکی از مهم‌ ترین خصوصیات یک وبینار می تواند باشد که ارتباط شما با مخاطب را بهبود می‌بخشد. پرسش و پاسخ از طریق گفتگوی متنی یکی از راه‌های خوبی است که بین شما و مخاطب اعتماد ایجاد می‌کند و این اعتماد برای شما اعتبار به ارمغان می‌آورد.
  2. اسلاید ها : تعاملی کردن یک وبینار کار راحتی نمی تواند باشد و باید تمام تلاش خود را بکنید  تا توجه شرکت کننده را به آموزش خود جلب کنید و او را پای وبینار خودتان نگه دارید و اجازه ندهید که دکمه خروج را بفشارد . یکی از راه‌های جذاب کردن وبینار استفاده از اسلاید است.شما می توانید در زمانی که در حین برگزاری وبینار هستید اسلاید هایی را برای درک بهتر و جذب مخاطب به مطلب ارائه شده را نشان دهید. بنابراین یکی از ابزارها، ویژگی‌ها و خصوصیات وبینار، اسلاید سازی درست و قابل درک است.(شما میتوانید آموزش اسلاید سازی را به طور کامل و حرفه ای از آکادمی سبک کار دریافت نمایید تا شرکت کنندگان شما جذب مطلب ارائه شده شوند.) که می‌توانید برای جذاب‌تر و قابل‌ فهم‌تر کردن وبینار خودتان استفاده نمایید
  3.   .ضبط  وبینار : شما می توانید در حین آموزش هایی که ارائه می کنید وبینار خود را ضبط کرده تا شرکت کنندگانی که نتوانستند در آن زمان استفاده ببرند در زمان ممکن استفاده کافی را از وبینار ببرند و یا در مکان های دیگر به عنوان آموزش آن را به فروش رسانید.

4.وایت برد :یکی دیگر از امکانات وبینار استفاده از وایت برد می باشد.که برنامه ای که با آن وبینار را درست کرده اید در اختیار شما می گذارد تا در مواقعی که می خواهید مطالب مهم و پیچیده را توضیح دهید بر روی آن توضیح روشن و شفاف را ارائه دهید تا شرکت کنندگان وبینار شما مطلب را به خوبی متوجه شوند و آن را درک کنند.

5.نظرسنجی : گاهی شما به عنوان برگزار کننده یک جلسه از مخاطبان خود در آخر جلسه نظرسنجی می کنید.وبینار این امکان را به شما می دهد تا بعد از پایان جلسه بتوانید که نظرسنجی کلی در مورد نحوه برگزاری وبینار را از شرکت کنندگان داشته باشید.

چند نوع وبینار داریم؟

الف)وبینار های  زنده  ب)وبینارهای از قبل ضبط شده

الف)وبینار های زنده :همان طور که گفته شد وبینار های را می توان به صورت مستقیم و زنده اجرا نمود و به این معناست که مسئول برگزار کننده همان موقع در حال برگزاری وبینار می باشد.لذا هر موقع که شرکت کنندگان بخواهند می توانند سوال های خود را مطرح نمایند و پاسخ های خود را دریافت کنند.

ب)وبینار های از قبل ضبط شده :این نوع وبینارها قبلا ضبط شده است و به صورت تکراری در اختیار شرکت کنندگان جدید قرار می گیرد ؛ لذا امکان گفتگوی زنده و پاسخگویی سریع به سؤالات شرکت کنندگان وجود نخواهد داشت. برای وبینارهای از پیش ضبط شده می‌توانید چندین زمان تکرار در نظر بگیرید تا همه بتوانند در آن وبینار ثبت نام کرده و در زمانی که برایشان مقدور است در وبینار شرکت کرده و بهره کافی را ببرند.

وبینار خود را در کجا برگزار کنم؟

ایسمینار

در حال حاضر ایسمینار یکی از بهترین پلتفرم های برگزار کننده  وبینار در ایران می باشد.شما پس از ثبت نام و عضویت و پرداخت اجاره سرویس که همان ادوبی اکانت می باشد ایسمینار برای وبینار شما یک پوستر اختصاصی طراحی کرده و به شما می دهد.این پوستر های طراحی شده بسیار جذاب و جالب هستند. همچنین ایسمینار پس از طراحی این پوسترها سایز های مختلفی از آن را به شما می دهد تا شما بتوانید وبینار خود را در شبکه های اجتماعی تبلیغ و به اشتراک بگذارید.یکی دیگر از مزایای خوب و اساسی ایسمینار این است که در وبینار شما یک پشتیبان هم وجود دارد که مسئول قعطی های ناگهانی و یا اشکالات فنی می باشد تا سریعا به حل ان مشکل بپردازد.

چند نکته خوب و مهم

مطمئنا تا به اینجای کار متوجه شده اید که وبینار چیست و چه خصوصیت هایی  را در خود دارد.حال در این قسمت ما قصد داریم تا چند نکته خوب و مهم را به شما آموزش دهیم تا بتوانید وبینار خوبی را برای شرکت کنندگان خود برگزار نمایید.

1-هدف اصلی خود را مشخص کنید.چرا واقعا می خواهید این وبینار را برگزار نمایید؟

2- تمرین زیاد داشته باشید تا در موقع ارائه دچار مشکل نشوید.تسلط کافی را در کار کردن با برگزار کننده وبینار پیدا کنید(ایسمینار و…)

3-شما می توانید برای اینکه یک وبینار مخاطب پسند و جذاب را داشته باشید در آکادمی سبک کار آموزش های لازم برای برگزاری حرفه ای وبینار و تسلط کافی داشتن بر آن را از همین وب سایت دریافت نمایید.

4-سعی کنید در سایر وبینار ها شرکت نمایید تا با فضای آن و با روش های ارائه در وبینار آشنایی کافی را پیدا نمایید و سعی کنید نکات مثبت هر وبینار را یادداشت کرده و در وبینار خود به کار ببرید که خیلی می تواند موثر و مفید باشد.

آکادمی سبک کار امیدوار است که توانسته باشد شما را با وبینار آشنا کرده و مسیر شما را برای کسب درآمد از وبینار را هموار کرده باشد.

موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *