3 روش ساده برای افزایش عملکرد فریلنسرها

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

کارکردن در خانه سطح بالایی از آزادی عملکرد و انعطاف پذیری را به ما می‌دهد، اما نیاز به تمرکز و نظم بالایی دارد. به راحتی ممکن است حواس شما به سمت خانه و کارهای خانه پرت شود. مهم است برای زمانی که در خانه مشغول کار هستید، مفید کار کنید و متمرکز بمانید. به فضای کاری راحت با حداقل حواس پرتی نیاز دارید. تمرکز کردن می‌تواند سخت باشد، پس مطمئن شوید که گاهی اوقات استراحت کنید و بدن و مغز خود را با غذاهای سالم مصرف کنید تا به شما کمک کند هوشیار باشید.

چگونه می توان در خانه با عملکرد بالا فعالیت کرد

کارکردن در خانه به عنوان فریلنسر سطح بالایی از آزادی عملکرد و انعطاف پذیری را به ما می‌دهد، اما نیاز به تمرکز و نظم بالایی دارد. به راحتی ممکن است حواس شما به سمت خانه و کارهای خانه پرت شود. مهم است برای زمانی که در خانه مشغول کار هستید، مفید کار کنید و متمرکز بمانید. به فضای کاری راحت با حداقل حواس پرتی نیاز دارید. تمرکز کردن می‌تواند سخت باشد، پس مطمئن شوید که گاهی اوقات استراحت کنید و بدن و مغز خود را با غذاهای سالم مصرف کنید تا به شما کمک کند هوشیار باشید.

روش اول – زمان خودتان را مدیریت کنید

برنامه کاری ثابت برای خودتان تنظیم کنید

در حالی که شما به عنوان یک فریلنسر آزاد هستید هر زمانی که دلتان خواست کار کنید اما بهتر است برای خود یک روال کاری تنظیم کنید. این کار به شما اجازه می دهد هر کاری را در زمان خود به پایان برسانید نه اینکه طی هفته را تلف کنید و پایان هفته فشرده کار کنید.

همچنین به شما کمک می‌کند تا تعادل بین زندگی و کار خود را حفظ کنید. تصمیم بگیرید چه ساعتی از روز را می‌خواهید کار کنید و به آن پایبند باشید.

 • البته اگر تیپ شخصیتی شما به گونه ای است که نمی‌توانید خود را بند قوانین کنید اصلاً مانعی ندارد، قرار نیست بنویسید ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر کار می‌کنم. هر زمانی که فکر می‌کنید راحت تر هستید کار خود را انجام دهید. ولی حتماً برای خودتان مشخص کنید در روز n ساعت قرار است کار کنم و بین بازه زمانی مثلا 11 صبح تا 7 بعدازظهر کار می‌کنم.
 • اگر مدل پروژه های شما طوری است که می‌تواند بسیار انعطاف پذیر باشد می‌توانید برنامه خود را به چند تکه زمانی تقسیم کنید. مثلاً ممکن است ساعت 8 صبح تا 12 ظهر و 3 بعدازظهر تا 7 بعدازظهر را انتخاب کنید. سپس می‌توانید از زمان‌های باقیمانده برای کارهای شخصی و خانه استفاده کنید.

کارهای خود را اولویت بندی کنید

نیم ساعت اول هر روز را به اولویت بندی کارهای روزانه خود اختصاص دهید. ابتدا پیچیده‌ترین، فوری و وقت گیر ترین کارها را مشخص کنید. سپس سراغ کارهای آسان تر بروید. حتماً کارهایی که انجام شد را در لیست خود تیک بزنید. این کار باعث می‌شود یا قوت بیشتری به باقی کارها برسید.

 • لیست کارهای خود را نگه‌دارید. نگهداشتن این لیست باعث می‌شود در آینده بهتر بتوانید پیگیر کارهای خود باشید و بهتر بتوانید معایب برنامه ریزی خود را نیز شناسایی و رفع کنید.
 • موارد را در لیست خود نگه‌دارید و کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. اسم پروژه های خود را در لیست وارد نکنید. اسم کارها را بنویسید. مثلا ننویسید فلان پروژه، بلکه اقدامی که قرار است در آن زمان برای آن پروژه انجام دهید در لیست وارد کنید. زیرا مغز شما در برابر کارهای بزرگ و سخت واکنش نشان می‌دهد و شما را از انجام آن منصرف می‌نماید.

زمان انجام کارها را مشخص کنید

علاوه بر اینکه تصمیم می گیرید در طول روز چه کاری انجام دهید، می توانید با تعیین زمان های مشخص برای انجام کارهای فریلنسری، زمان خود را بهتر مدیریت کنید. سعی کنید برای انجام هر کار، یک مقدار زمان واقعی را تخمین بزنید، یا هر روز یک زمان محدود برای کار بر روی پروژه های در حال اجرا تعیین کنید.

اگر در ابتدای راه فریلنسری هستید قطعا نخواهید توانست زمان دقیقی برای انجام کارها در نظر بگیرید اما رفته رفته این کار برای شما آسان خواهد شد. برای کارهای خود زمان پایان (Deadline) در نظر بگیرید. با این کار مغز شما واکنش نشان خواهد داد و سعی میکند برای شما مسیر را هموار کند.

 • به عنوان مثال، ممکن است ساعت 8 تا 10 صبح را برای طراحی یک لوگو روی کاغذ صرف کنید. ساعت 4 تا 6 بعدازظهر را برای پیاده سازی آن در نرم افزارهای مخصوص این کار بگذارید.
 • با گذشت زمان، شما می توانید درک بهتری از چگونگی اختصاص دادن وقت خود داشته باشید.

زمانی را به وقفه های برنامه ریزی شده اختصاص دهید

زمانی را برای وقفه های برنامه ریزی شده حین کار فریلنسری خود در نظر بگیرید. با توجه به وضعیت شغلی فریلنسری احتمالا با افراد دیگری در خانه زندگی می‌کنید و این امر ملزم این است که زمانی را با آنها سپری کنید. با در نظر گرفتن این زمان از لطمه خوردن برنامه های کاری خود جلوگیری می‌کنید.

به عنوان مثال؛ اگر شما فرزند دارید نیاز است زمانی را به بازی کردن با فرزند خود اختصاص دهید. پس این زمان را در برنامه خود بگنجانید. یا شاید با پدر سالمند خود زندگی می‌کنید و نیاز است زمانی را برای رسیدگی به او اختصاص دهید.

برای کمک به شناسایی مشکلات بهره وری، زمان خود را پیگیری کنید

زمانی که برای اولین بار کار خود را در خانه به عنوان یک فریلنسر شروع می‌کنید، یک دفتر یا سررسید برای خودتان داشته باشید و زمان هر کاری که انجام می دهید را یادداشت کنید. بعدها اگر دیدید بهره وری شما کم شده یا در مدت زمانی از روز کاهش می یابد این دفتر می‌تواند به کمک شما بیاید.

 • به عنوان مثال اگر وقت زیادی را صرف یک کار خاص می‌کنید، می توانید به دنبال روندی برای ساده سازی آن کار باشید یا آن کار را زمانی که انرژی بیشتری دارید انجام دهید.
 • می توانید زمان خود را با استفاده از سررسید کاغذی، دفتر یا سررسید دیجیتالی در موبایل و کامپیوتر مدیریت کنید.

خارج از ساعت مشخص شده کار نکنید

خیلی مهم است که به عنوان یک فریلنسر تعادل بین کار و زندگی خود را حفظ کنید. در غیر اینصورت هر دوی آن ها لطمه خواهند خورد. پس زمانی که برای استراحت خود در نظر میگیرید فقط استراحت کنید.

 • اگر از برنامه های ارتباطی برای کار خود استفاده می‌کنید، نظیر تلگرام، اسکایپ، واتس اپ یا هر برنامه دیگری، بعد از پایان ساعت کاری خودتان از آنها خارج شوید.
 • بعد از اتمام ساعت کاری خود، ایمیل های کاری را پاسخ ندهید و تماس ها را به صندوق پستی صوتی انتقال دهید. حتما با جستجو به این ابزارها دست خواهید یافت.

روش دوم – محیط کاری عالی برای خودتان بسازید

مکانی را فقط برای کار در نظر بگیرید

در صورت امکان یک اتاق از منزل را برای کار فریلنسری در نظر بگیرید. در صورتی که این امکان وجود ندارد فضایی از یک اتاق مثل یک میز یا حتی قسمتی از میز ناهار خوری منزل را به این کار اختصاص دهید. در آن قسمت فقط کار کنید و استراحت و کارهای منزل را در آن جا انجام ندهید.

 • در جایی که برای استراحت شماست به هیچ وجه کار نکنید. این کار باعث می شود که وضعیت استراحت و کار شما به شدت به هم بریزد. دیگر نمی‌توانید به راحتی استراحت کنید زیرا زمانی که در آن مکان هستید مغز شما درگیر کار خواهد بود.
 • به اطرافیان خود اطلاع دهید که آن مکان فقط برای کار شما در نظر گرفته شده است و از آنها بخواهید زمانی که مشغول کار هستید مزاحم شما نشوند (البته با لحن خوب?).

اگر نمی‌توانید یک اتاق کامل را به دفتر خود تبدیل کنید، یک میز یا یک گوشه از اتاق را برای کامپیوتر یا لوازم اداری خود در نظر بگیرید. این ناحیه تا جایی که ممکن است سطح تمیزی داشته باشید و چیزهای کوچکی در اطراف آن قرار دهید، که ممکن است به شما آرامش بیشتری بدهد و بتوانید بر روی کار تمرکز کنید.

پیشنهاد یک متخصص

فضای ساکت و راحت را انتخاب کنید

طبیعی است که وقتی شما بدون تمرکز و ناراحت باشید نمی‌توانید بازدهی خوبی داشته باشید. برای فرینسلر فضای کار خیلی مهم است. فضایی را انتخاب کنید که نور کافی داشته باشد. زیاد از حد بزرگ نباشد. از نقاط پر سر و صدا نیز تا حد امکان پرهیز کنید.

 • جایی که بقیه مدام مشغول گپ زدن، تلویزیون تماشا کردن و کار کردن با دستگاه های مختلف هستند را انتخاب نکنید.
 • همچنین به فکر دما و نور فضای کاری خود باشید. مثلا می‌توانید یک چراغ مطالعه داشته باشید. یک پنکه، اجاق برای فصل سرما و کولر برای فصل سرما داشته باشید.

محل کار خود را تمیز و ساماندهی کنید

فضای به هم ریخته می تواند افکار شما و تمرکزتان را به هم بریزد. همچنین پیدا کردن لوازمتان را دشوار خواهد کرد. چیزهایی که مربوط به کار فریلنسری شما نیستند را از فضای کاری خود دور کنید. هر چیزی که برای کار خود نیاز دارید را مرتب کنید تا زمانی که به آن نیاز پیدا کردید سریع بتوانید پیدا کنید.

 • می‌توانید با قراردادن گل و گیاه، دکوراسیون و عکسهای جذاب در اطراف خود فضای کاری خود را دلچسب کنید. فقط اجازه ندهید اینقدر فضای اطرافتان شلوغ شود که مانع تمرکز شما شود.
 • داشتن یک فضای کاری سازماندهی‌شده لزوما به این معنا نیست که باید به طور کامل مرتب به نظر برسد. بسیار مهم است که جای هر چیزی را زمانی که نیاز دارید بدانید.

لوازم مورد نیاز کار فریلنسری را نزدیک نگهدارید

آیا اگر به طور مداوم به دنبال چیزهایی باشید که نیاز دارید، می‌توانید به طور موثر از زمان خود استفاده کنید؟ هر چیزی که به طور مرتب در طی روز کاری در فضای کاری خود استفاده می‌کنید را در یک محل نزدیک و در دسترس نگه دارید. این موارد می‌تواند شامل لوازم زیر باشد:

 • کامپیوتر یا لپ تاپ
 • شارژز تلفن همراه
 • سررسید برنامه ریزی
 • قلم و کاغذ یا چیزی که با آن یادداشت می‌کنید
 • آب و خوراکی میان وعده مثل شیرینی جات

روش سوم – هوشیار و متمرکز بمانید

لباس کار مناسب بپوشید

ممکن است بگویید خب من فریلنسر هستم و در منزل کار میکنم چه نیازی دارم که لباس کار بپوشم. اصلا من فریلنسری را انتخاب کرده ام که با پیژامه کار کنم. ولی تحقیقات نشان داده اگر لباس مخصوص به کار خود را داشته باشید و در زمان کار آن را بپوشید طرز فکر بهتری خواهید داشت و می‌توانید بهتر کار کنید.

 • علاوه بر لباس، کارهایی که اغلب افراد موقع سر کار رفتن انجام می‌دهند را قبل از شروع کار انجام دهید. حتی خود را خوشبو کنید، مسواک بزنید.

هر ساعت یکبار حرکت کنید

با توجه به شرایط شغل فریلنسری بلند شدن و حرکت کردن در هر ساعت می‌تواند به گردش خون شما کمک کند. از خشک شدن مفاصل جلوگیری کند. بایستید و چند قدم راه بروید حتی اگر می‌توانید درجا قدم بزنید. چند حرکت کششی انجام دهید سپس به ادامه کار خود بازگردید.

 • حتی می‌توانید از این زمان برای خالی کردن سطل زباله یا کارهای نظافتی اطراف خود را انجام دهید.

در طول روز غذاهای سالم و میان وعده میل کنید

خوب غذا خوردن و تأمین کافی مواد غذایی بدن به شما در تمرکز بیشتر کمک می‌کند. قبل از شروع کار حتماً صبحانه بخورید و زمان استراحت ناهار برای خودتان در نظر بگیرید. یک بطری آب در کنار خود داشته باشید و در طول روز بنوشید. اگر در طول روز حس می‌کنید انرژی شما کم شده است از میان وعده های سالم استفاده کنید. مثلاً می‌توانید از انرژی بخش هایی همچون کرم کنجد استفاده کنید.

 • از آنجایی که احتمالاً اکثر وعده های غذایی را در منزل میل می‌کنید، پس یخچال خود را همراه پر نگه دارید.
 • انرژی خود را با خوردن مقدار زیادی از حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین کم‌چرب (مانند مرغ، ماهی، یا لوبیا) و چربی‌های سالم (مانند روغن گیاهی)، آووکادو، و آجیل نگهداری کنید.

به خودتان جایزه دهید

دادن پاداش کوچک به خودتان یک راه عالی برای با انگیزه ماندن است و باعث می‌شود فریلنسری برای شما سرگرم‌کننده باشد. هر زمان که یک کار را انجام می‌دهید، زمانی برای جشن گرفتن انتخاب کنید، حتی اگر فقط با گرفتن یک وقفه ۵ دقیقه‌ای برای دیدن یک ویدئوی طنز باشد.

 • شما می‌توانید اهداف کاری بزرگ‌تر را با پاداش بزرگ‌تر جشن بگیرید، مانند بیرون رفتن برای دیدن یک فیلم یا رفتن به تفریح با دوستان خود.

همچنین می‌توانید از اپلیکیشن های بازی که برای فعال نگه داشتن مغز نیست مناسب است استفاده کنید. اپلیکیشن Lumosity یکی از آن هاست

پیشنهاد ویژه

از شبکه های اجتماعی و برنامه هایی که وقت زیادی هدر می دهند دوری کنید

جذب شدن به اینستاگرام و تلگرام و … می‌تواند واقعا بهره‌وری شما را کم کند. گوشی خود را کنار بگذارید مگر برای تماس‌ها و یا استفاده از برنامه‌های کاربردی. از بازدید وب سایت‌های بی فایده اجتناب کنید.

 • اگر برای شما سخت است که از شبکه های اجتماعی بگذرید می توانید از اپلیکیشن هایی که تلفن همراه را محدود می‌کنند استفاده کنید.

از خانواده و دوستان بخواهید زمان کار شما را تنها بگذارند

با توجه به اینکه فریلنسر در خانه کار می‌کند ممکن است دیگران به این فکر بیافتند که شما همیشه در دسترس هستید و هر زمانی که خواستند می‌توانند به شما مراجعه کنند. با ملایمت به خانواده و دوستانتان یادآوری کنید که در خانه کار می‌کنید و درخواست کنید که برای گپ زدن در ساعات کاری، حواس شما را پرت نکنند.

 • اگر با افرادی که همچنان در ساعات کار با شما تماس می گیرند یا با شما پیام می دهند، مشکل دارید، تلفن خود را در حالت “Do Not Disturb” یا مزاحم نشوید قرار دهید. شما حتی می توانید یک خط تلفن جداگانه را فقط برای تماس های مربوط به کار تهیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در سایت

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

ورود کاربران سایت