معرفی افزونه وردپرسی Akismet

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چکیده مقاله

در این مقاله به آموزش افزونه وردپرسی Akismet که یکی از قوی ترین و بهترین افزونه ها در وردپرس  است می پردازیم.

Akisment یکی از افزونه های ضد اسپم وردپرس است که نه تنها نصب آن در سایت ضروری بوده بلکه به شدت توصیه می شود. این افزونه توسط Automatic، تیم پایه گذار وردپرس، طراحی شده است و یکی از دو افزونه ای است که در هر سایت وردپرسی به صورت پیش نصب وجود دارد. اما به صورت پیش فرض فعال سازی نشده است.

چرا به افزونه وردپرسی Akismet به عنوان یک افزونه ضد هرزنامه نیاز دارید؟

نظرات اسپم یک مشکل بزرگ برای وب سایت های وردپرسی هستند. تعداد بسیار زیادی از نظرات اسپم توسط ربات های خودکار اسپم تولید می شوند. تعداد نظرات اسپمی که به صورت دستی ارسال می شوند نیز بسیار زیاد است. هیچ کس مشاهده و خواندن کامنت های اسپم را دوست ندارد. همه می دانند که اسپم نوعی آزار و اذیت است اما آزاردهندگی آنها تنها دلیل مسدود کردن آنها نیست.

هکرها با استفاده از نظرات اسپم می توانند سایت شما را دچار اختلال کنند. به عنوان مثال اگر هکرها یک حساب کاربری جدید در وب سایت شما ایجاد کرده و ابرلینک (Hyperlink) های اسپم به سایت شما اضافه کنند، ممکن است توسط گوگل جریمه شوید. نظرات اسپم نیز جزء این دسته هستند. اگر وب سایت شما ایندکس شده و مشخص شود که حاوی اسپم است، ممکن است ارزیابی منفی از سایت شما صورت بگیرد و ارزیابی منفی به معنی ظاهر نشدن در نتایج جستجوی گوگل است.    

اینجا است که افزونه وردپرسی Akismet به کمک شما می آید. این افزونه سایت شما را مونیتور کرده و جلوی نظرات اسپمی که به سایت شما ارسال می شوند را می گیرد. به این ترتیب مانع از ظاهر شدن آنها در وب سایت و در قسمت دیدگاه ها می شود. در این آموزش نحوه انجام این کار توسط افزونه وردپرسی Akismet را توضیح می دهیم.

Akismet برای اولین بار در سال 2005 توسط سازندگان وردپرس راه اندازی شد. این افزونه یک اپلیکیشن مبتنی بر ابر میباشد. بنابراین پایگاه داده بسیار بزرگی که برای گرفتن و فیلتر کردن نظرات اسپم استفاده می شود در ابر قرار می گیرد. تأثیر این عملکرد در سایت شما قابل مقایسه نیست. پس از فعال سازی افزونه وردپرسی Akismet تمام نظرات اسپم از فرم های تماس با ما و بخش دیدگاه ها فیلتر خواهند شد.

افزونه وردپرسی Akismet می تواند جلوی بیشتر نظرات اسپم را بگیرد اما ممکن است تعداد کمی از آنها از فیلتر اکیسمت عبور کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد می توانید این کامنت ها را به صورت هرزنامه علامت بزنید.

آموزش افزونه Akismet و نحوه فعال کردن کلید API رایگان آن در وردپرس

Akismet یکی از چند افزونه معدود وردپرس است که همراه با نصب وردپرس به صورت پیش نصب در بخش افزونه های نصب شده وجود دارد. برای فعال سازی و استفاده از این افزونه باید یک کلید API تهیه کنید. افزونه وردپرسی Akismet با نام ضد هرزنامه در بخش افزونه های نصب شده سایت شما وجود دارد.

لینک دانلود :https://wordpress.org/plugins/akismet/

هنگامی که روی لینک “فعال نمایید” کلیک می کنید، پنجره ای مطابق شکل زیر برای شما باز می شود.

روی دکمه “حساب کاربری اکیسمت خود را تنظیم کنید” کلیک نمایید.

صفحه ای مطابق شکل زیر مشاهده می کنید.

روی دکمه “دریافت کلید API” کلیک کنید

هنگامی که روی این دکمه کلیک کردید به وب سایت Akismet راهنمایی می شوید. قبلاً کاربران می توانستند با استفاده از حساب کاربری رایگان خود در WordPress.org کلید API را دریافت کنند. اما در حال حاضر Akismet دارای یک سایت اختصاصی است.

روی دکمه Sign Up for Akismet now کلیک کنید.

اگر از قبل حساب کاربری در WordPress.org داشته اید، صفحه ای به شما نشان داده می شود که با کلیک بر روی دکمه Approve می توانید به اکانت خود متصل شده و کار را ادامه دهید. در غیر این صورت باید یک حساب کاربری در WordPress.org ایجاد کنید. کافی است اطلاعات خواسته شده را در فیلدهای مربوطه وارد کرده و روی دکمه Create your account کلیک کنید.

سپس صفحه مربوط به پلن های مختلف Akismet به شما نشان داده خواهد شد.

برای استفاده از Akismet به صورت رایگان روی دکمه “Get Personal” کلیک کنید.

صفحه ای مشابه شکل زیر به شما نشان داده خواهد شد.

در قسمت What is Akismet worth to you اسلایدر را به سمت چپ حرکت دهید تا به میزان 0$ برسد. سپس اطلاعات خواسته شده در سمت چپ صفحه را پر کنید و  روی دکمه Continue with personal subscription کلیک نمایید.

در صفحه بعد کلید API در اختیار شما قرار می گیرد. این کلید را کپی کنید.

به پیشخوان وردپرس سایت خود بازگشته و کلید API را در قسمت “یک کلید API وارد نمائید” وارد کنید.

سپس روی دکمه “ارتباط با کلید API” کلیک کنید.

در صفحه نشان داده شده تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کرده و روی دکمه “ذخیره تنظیمات” کلیک کنید.

دسترسی به این صفحه تنظیمات از طریق مسیر تنظیمات » ضد هرزنامه در پیشخوان وردپرس امکان پذیر است.

با وارد کردن کلید API، افزونه Akismet شروع به کار در پشت صحنه سایت شما می کند و نیاز به پیکربندی هیچ تنظیمات دیگری ندارد.

اگر کلید Akismet API خود را فراموش کردید می توانید از طریق این لینک کلید API خود را بازیابی کنید.

Akismet بیشتر کامنت های اسپم را فیلتر می کند. با این حال کاربران از مواردی انتقاد کرده اند که این افزونه کامنت های کاملاً قانونی را به صورت اسپم گزارش کرده است. به این کامنت ها مثبت کاذب گفته می شود.

کامنت های اسپم در بخش دیدگاه ها در تب “جفنگ” قابل مشاهده هستند. برای خارج کردن کامنت های مثبت کاذب از پوشه جفنگ، کامنت را پیدا کرده و موس خود را روی آن قرار دهید. سپس روی لینک “جفنگ نیست” کلیک کنید.

به این ترتیب می توانید به Akismet اطلاع دهید که این کامنت به اشتباه اسپم تشخیص داده شده است. اما مشکل اینجا است که اکثر کاربران به قسمت دیدگاه های جفنگ نگاه نمی کنند. بسیار دشوار است که شما بخواهید از بین کامنت های اسپم دنبال موارد اشتباه بگردید.

اگر کامنتی توسط افزونه وردپرسی Akismet به صورت اسپم نشانه گذاری شده باشد، نویسنده کامنت در کنار دیدگاه خود اعلان “در انتظار بررسی” را نخواهد دید. بنابراین اگر کامنتی در یک سایت ارسال کردید و اعلان در انتظار بررسی را ندید باید به مالک سایت اطلاع دهید تا آنها بتوانند دیدگاه شما را معتبر کنند. در این صورت Akismet دیگر دیدگاه شما را به صورت اسپم در نظر نخواهد گرفت.

امیدواریم آموزش افزونه وردپرسی Akismet در سایت آکادمی سبک کار مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در سایت

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:120)

ورود کاربران سایت